Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji społecznych projekt programu priorytetowego: „Budowa/rozbudowa sieci elektroenergetycznych na potrzeby ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy”.
- Konsultacje trwają od 5 do 19 sierpnia 2024 r.
- Planowany budżet programu do 2029 roku wynosi do 3 mld zł ze środków Funduszu Modernizacyjnego.
- O dotacje będą mogli ubiegać się operatorzy systemu dystrybucyjnego.
Projekt programu przewiduje dofinansowanie do budowy i rozbudowy sieci elektroenergetycznej na potrzeby ogólnodostępnych stacji ładowania dużych mocy. Celem jest zmniejszenie liczby pojazdów emitujących CO2 i NOx, a tym samym poprawa jakości powietrza.
Co najmniej 80% budżetu programu przeznaczone będzie na dofinansowanie budowy lub rozbudowy infrastruktury wzdłuż sieci bazowej TEN-T, do 20% budżetu – na wsparcie infrastruktury przy centrum logistycznym, bazie eksploatacyjnej lub terminalu intermodalnym.
Sieci elektroenergetyczne doprowadzone do miejsc obsługi podróżnych (MOP) przy drogach TEN-T muszą zapewnić możliwość dostarczenia co najmniej 700 kW mocy. Natomiast sieci do centrum logistycznego (DEPOT), bazy eksploatacyjnej, terminalu intermodalnego muszą posiadać możliwość dostarczenia co najmniej 350 kW mocy.
Dofinansowanie obejmie ponadto inwestycje w stacje transformatorowo-rozdzielcze, linie elektroenergetyczne, systemy pomiarowe, automatyzację sieci, systemy komunikacji i IT.
Projekt został poddany już wstępnym uzgodnieniom z przedstawicielami operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) oraz Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE).
Warunkiem uruchomienia naboru wniosków w programie priorytetowym jest uzyskanie pozytywnej decyzji Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) o finansowaniu inwestycji.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach. Wszystkie informacje znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/budowarozbudowa-sieci-elektroenergetycznych-na-potrzeby-ogolnodostepnych-stacji-ladowania-duzych-mocy
Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej