Prezes URE przygotował wytyczne dla OSD dotyczące kierunku rozwoju sieci i realizacji inwestycji priorytetowych, a także zalecenia zapewniające ujednolicenie planów rozwoju. Termin na złożenie do Regulatora dokumentów upływa 30 kwietnia 2025 r.
Aby zwiększyć skuteczność realizacji celów istotnych z punktu widzenia polityki państwa i działań Regulatora, w znowelizowanej w 2023 r. ustawie Prawo energetyczne poszerzone zostały kompetencje Prezesa URE. Jednym z nowych uprawnień jest opracowywanie „Wytycznych dotyczących kierunku rozwoju sieci i realizacji Inwestycji Priorytetowych dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych”, które mają zostać uwzględnione w planach rozwoju sieci tak, aby na poziomie krajowym zapewniony był ich spójny, systematyczny i skoordynowany rozwój.
Co ważne, realizacja wytycznych Prezesa URE w obszarze inwestycji priorytetowych ma charakter fakultatywny i jest połączona z systemem wynagradzania, co ma zachęcić przedsiębiorców do ich realizacji.
Plany rozwoju, w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną, podlegają uzgodnieniu z Prezesem URE, działającym w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw energii. Prezes URE ma ponadto prawo do kontrolowania wykonania planów rozwoju w zakresie kierunku rozwoju sieci i realizacji inwestycji priorytetowych.
Kogo i w jakim zakresie obejmują wytyczne i zalecenia Prezesa URE?
Duże OSD, które obsługują co najmniej 100 tys. odbiorców. Dla nich przygotowane są:
- Wytyczne Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki co do kierunku rozwoju sieci i realizacji Inwestycji Priorytetowych dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych.
- Formularze tabelaryczne do Inwestycji Priorytetowych.
- Kwestionariusz projektu planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na lata 2026-2031 – Instrukcja.
- Formularze tabelaryczne do planów rozwoju:
- Moduł: plan inwestycyjny
- Moduł: raport z wykonania planu inwestycyjnego – wielkości wykonane i szacunkowe wykonanie br. – załącznik do projektu planu rozwoju
- Moduł: raport z wykonania planu inwestycyjnego – wielkości wykonane – sprawozdanie
- Moduł: plan finansowy
Małe OSD, które obsługują mniej niż 100 tys. odbiorców. Dla nich przygotowane są:
- Wytyczne dotyczące zawartości planu rozwoju oraz jego aktualizacji w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną.
- Formularze tabelaryczne do planów rozwoju, ich aktualizacji oraz sprawozdania z realizacji planu rozwoju.
Kto nie musi uzgadniać planów rozwoju?
Z obowiązku uzgadniania projektów planów z Prezesem URE wyłączone są:
- przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej, obsługujące mniej niż 300 odbiorców, którym przedsiębiorstwo to dostarcza rocznie łącznie mniej niż 150 GWh tej energii,
- operator systemu dystrybucyjnego, który uzyskał decyzję Prezesa URE w sprawie uznania danego systemu jako zamknięty system dystrybucyjny, w zakresie prowadzenia działalności w systemie objętym tą decyzją.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki