Elektroenergetyka

E.ON Polska osiąga pierwszy kamień milowy w integracji systemów informatycznych z Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE)

E.ON Polska z sukcesem sfinalizował istotny etap na drodze do wprowadzenia Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii. We współpracy z firmą doradczą Deloitte, firma zakończyła testy techniczne systemu odpowiedzialnego za komunikację z nowym scentralizowanym systemem informatycznym. Potwierdziły one zgodność z protokołem AS4.

Centralny System Informacji Rynku Energii (CSIRE) to jedno z najambitniejszych projektów w historii polskiego sektora energetycznego. Będzie on zbierać wszystkie istotne informacje techniczne i handlowe niezbędne do obsługi sektora detalicznego rynku energii elektrycznej. Umożliwi również lepszą interakcję pomiędzy podmiotami w tym sektorze. Wszyscy uczestnicy tego rynku muszą dostosować swoje systemy do wymiany danych z CSIRE.

E.ON Polska SA właśnie osiągnął istotny punkt w zakresie wewnętrznej obsługi komunikacji z nowym systemem centralnym.

 – Potwierdzenie zgodności naszych systemów z protokołami AS4 to bardzo ważny etap w procesie wdrażania CSIRE w naszej organizacji – mówi Andrzej Modzelewski, Prezes E.ON Polska. – Oznacza to, że możemy realizować kolejne etapy tego niezwykle złożonego zadania. Przed nami dalsze dostosowywanie zasobów wewnętrznych do standardów i wymogów OIRE. Dla Grupy E.ON w Polsce to projekt strategiczny, także dlatego, ponieważ jednym z filarów naszego działania jest digitalizacja.

– Cieszymy się, że E.ON Polska wybrał zespół naszych ekspertów do wdrożenia tego systemu. Nasze wieloletnie doświadczenie w implementacji złożonych rozwiązań integracyjnych oraz znajomość branży energetycznej pozwoliła zbudować rozwiązanie, które połączy systemy E.ON Polska z CSIRE – mówi Piotr Kusiak, Starszy Menedżer, Deloitte.

Zabezpieczanie ogólnokrajowej wymiany danych

Protokół AS4 (ang. Applicability Statement 4) to standard komunikacji elektronicznej. Jest on wykorzystywany w biznesie do bezpiecznej i niezawodnej wymiany danych B2B między systemami informatycznymi. Narzędzia odpowiedzialne za bezpieczeństwo i wiarygodność przesyłanych danych to podpisy cyfrowe i mechanizmy szyfrujące (WS-security). Dzięki możliwości przesyłania różnego typu komunikatów, protokół ten gwarantuje wysoki poziom elastyczności.

Źródło: E.ON Polska S.A.

Działy

Reklama