- 15 lipca 2024 r. weszła w życie unijna reforma rynku energii w ramach projektu Electricity Market Design (EMD).
- Wraz z wdrożeniem zapisów EMD Towarowa Giełda Energii dokonała aktualizacji harmonogramu notowań na Rynku Dnia Następnego.
- Równolegle do zmian wprowadzonych na Rynku Dnia Następnego, wynikających z EMD, 13 czerwca br. TGE rozszerzyła wachlarz produktów dostępnych na Rynku Dnia Bieżącego. Mowa o instrumentach 15-min oraz instrumentach godzinowych w ramach aukcji IDA (Intraday Auctions) połączonych rynków europejskich SIDC.
- Obecnie, pomiędzy giełdami posiadającymi status NEMO i operatorami systemów przesyłowych prowadzone są prace nad uruchomieniem instrumentów 15-min na europejskim Rynku Dnia Następnego (SDAC).
W czerwcu 2024 r. w Dzienniku Ustaw UE opublikowano główne założenia reformy rynku energii elektrycznej w Unii Europejskiej w ramach Electricity Market Design (EMD), które mają na celu wsparcie transformacji energetycznej w kierunku zeroemisyjności, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i akceptowalnego poziomu cen dla odbiorców. Kluczowe punkty reformy to:
- Kontynuacja działań w celu dalszej integracji europejskich rynków energii.
- Wzrost udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym UE do ponad 60% do 2030 r. (obecnie z odnawialnych źródeł pochodzi 37% energii elektrycznej). Reforma ma dostosować rynek do lepszej integracji tzw. zielonej energii.
- Zapewnienie uczciwej konkurencji, ochrony przed nadużyciami rynkowymi oraz skutecznego monitorowania rynku.
Zapisy reformy EMD wpływają pośrednio także na funkcjonowanie rynków lokalnych. W przypadku Towarowej Giełdy Energii od 15 lipca br. obowiązują więc m. in. nowe „Szczegółowe zasady obrotu i rozliczeń dla energii elektrycznej na Rynku Dnia Następnego”, które uwzględniają zmianę harmonogramu notowań dla instrumentów godzinowych i blokowych notowanych w dobie N-1 na rynku krajowym – notowania te będą prowadzone wyłącznie do godziny 11.00. Powyższa zmiana, wynikająca z przyjętego na poziomie unijnym projektu EMD, została zaakceptowana przez zarząd TGE.
– Obserwujemy, jak transformacja energetyczna na szczeblu unijnym coraz bardziej przekłada się na funkcjonowanie rynków lokalnych, w tym polskiego. Wytyczane nowe kierunki zmian, jak choćby w ramach reformy EMD, są dla naszego biznesu motywujące, wymagają od nas nieustannych działań dostosowawczych. TGE, uczestnicząc w konsultacjach, potwierdza, że chce mieć realny wpływ na kształt regulacji, które prędzej czy później są implementowane do polskiego porządku prawnego. Od prawie 25 lat Giełda stwarza dla swoich klientów możliwość obrotu na rynkach spot energii elektrycznej, których znaczenie coraz bardziej rośnie. Z tego też powodu rozszerzyliśmy naszą ofertę o aukcje intraday czy też instrumenty 15-min na RDB. Nie jest to jednak nasze ostatnie słowo, planujemy wdrożenie produktów 15-min na RDN. Obecnie trwają prace nad ich uruchomieniem pomiędzy giełdami NEMO a operatorami systemów przesyłowych – mówi Piotr Listwoń, Prezes Zarządu TGE.
Zapisy reformy EMD wpisują się w szerszy kontekst budowy zintegrowanego rynku energii elektrycznej, co – z punktu widzenia TGE – jest szczególnie istotne dla rozwoju oferty instrumentów notowanych w ramach europejskich rynków spot SDAC oraz SIDC. 13 czerwca br. TGE wprowadziła na Rynku Dnia Bieżącego instrumenty na dostawę energii elektrycznej dla okresów 15-minutowych oraz wdrożyła, na tym samym rynku, trzy aukcje (Intraday Auctions, IDA), na których uczestnicy rynku mogą zawierać transakcje w systemie kursu jednolitego (do tej pory transakcje były zawierane na RDB tylko w systemie notowań ciągłych). Jeśli chodzi o instrumenty 15-min, planowane są dalsze działania związane z wprowadzeniem tych rozwiązań także na Rynku Dnia Następnego (SDAC), nad czym pracują wspólnie wszyscy NEMO oraz OSP.
Źródło: Towarowa Giełda Energii S.A.