Paliwa dla energetyki

WiseEuropa – premiera raportu “Noga z gazu”

Szanowni Państwo! Już jest premiera naszego najnowszego raportu „Noga z gazu”! #WiseRaport o szansach i zagrożeniach płynących z ewentualnego wdrożenia zaleceń MAE w zakresie zmniejszenia zużycia ropy naftowej.

W kontekście kryzysu energetycznego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę, Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE) zaproponowała 10-punktowy plan działań, które można podjąć w celu zmniejszenia zużycia ropy naftowej. Przedstawione zalecenia można z jednej strony postrzegać jako realizację scenariuszy zmniejszających uzależnienie od ropy, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Z drugiej strony wszystkie przedstawione zalecenia mogą być traktowane jako narzędzia polityki klimatycznej zmierzającej do dekarbonizacji i poprawy jakości powietrza.

Czy powinniśmy wdrożyć zalecenia MAE?

Zdaniem autorów raportu zalecenia MAE są na chwilę obecną ciekawym ćwiczeniem intelektualnym, które można przeprowadzić w kontekście większych wyzwań Polski związanej z dekarbonizacją sektora transportu. Nie są one obowiązkowe ani wiążące dla naszego kraju. Niezwykle ważne jest, aby przy wdrażaniu międzynarodowych zaleceń dotyczących dekarbonizacji sektora transportu uwzględniać lokalne uwarunkowania. Jednocześnie, nie należy wykorzystywać argumentu, że zalecenia powinny być „spolonizowane” jako pretekstu do unikania działań.

Jakie skutki niesie za sobą wdrożenie tych zaleceń?

Wdrożenie niektórych z postulatów MAE może okazać się szczególnie trudne lub wręcz niemożliwe z racji na brak społecznej akceptacji dla takich działań. Implementacja może stać się konieczna w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego, dlatego już teraz warto przemyśleć skutki ich wdrożenia – zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

W dostępnym pod poniższym linkiem raporcie, nasi eksperci omawiają każde z dziesięciu zaproponowanych przez MAE zaleceń:
https://wise-europa.eu/2024/07/04/raport-noga-z-gazu/

Źródło: WiseEuropa

Działy

Reklama