Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Nowa cena gazu od 1 lipca – Prezes URE zatwierdził taryfę PGNIG Obrót Detaliczny

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził 27 czerwca 2024 r. nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. Ustalone w niej ceny będą stosowane od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 r. w rozliczeniach z odbiorcami w gospodarstwach domowych oraz podmiotami wrażliwymi, takimi jak szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola czy żłobki. 

Ceny w zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryfie PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o. w zakresie obrotu paliwami gazowymi nr 15, wynoszą odpowiednio: w grupach W.1-W.4, S.1-S.5 oraz Z.1-Z-4. 23,965 gr/kWh, zaś w  grupach W.5, S.5 oraz Z.5 – 23,918 gr/kWh. Jest to najniższy poziom cen w taryfie po wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 r., kiedy ceny gazu na rynku osiągały rekordowe wysokości. 

Grupa ORLEN, w skład której wchodzi PGNiG Obrót Detaliczny, czynnie uczestniczyła w procesie stabilizowania ceny gazu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych. Od 2023 r., na wsparcie odbiorców indywidualnych oraz szpitali, szkół, przedszkoli i wielu innych podmiotów, które podlegają ochronie taryfowej, ORLEN przeznaczył łącznie ponad 30 mld zł, a tylko w tym roku Spółka wpłaciła na ten cel 15,5 mld zł. Dalsze wsparcie odbiorców wrażliwych będzie oparte o nowe rozwiązania legislacyjne w postaci bonu energetycznego. Niezależnie od tego koncern rozwija inwestycje wspierające transformację energetyczną.

Taryfa zatwierdzona została na 12 miesięcy i będzie stosowana w rozliczeniach od 1 lipca br. Oznacza to, że odbiorcy, których kolejny okres rozliczeniowy rozpoczyna się po 1 lipca 2024 r., otrzymają plany płatności na kolejne miesiące już z nową ceną. Z kolei odbiorcy, którzy wcześniej dostali prognozy z ceną 20,017 gr/kWh mogą dalej opłacać rachunki na ich podstawie, nawet jeśli termin płatności wypada po 1 lipca br. Na koniec okresu rozliczeniowego, każdy klient otrzyma fakturę rozliczeniową, wystawioną na podstawie rzeczywistego zużycia gazu, według stawki, która faktycznie obowiązywała w danym okresie. W zależności od grupy taryfowej okres rozliczeniowy trwa 6 lub 12 miesięcy. Stawki opłat abonamentowych pozostają na niezmienionym poziomie.

Klienci, którzy wolą na bieżąco rozliczać się na podstawie faktycznego zużytego gazu, a nie faktur prognozowanych, mają możliwość przejścia na taryfę 12T. Wówczas sami muszą raz w miesiącu podać bieżący odczyt stanu licznika i na jego podstawie będą otrzymywać faktury rozliczeniowe za każdy miesiąc.

Wprowadzenie nowej taryfy wynika z zakończenia obowiązywania Ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. To na jej podstawie wobec odbiorców objętych ochroną taryfową do końca czerwca 2024 r. stosowana jest cena zamrożona 20,017 gr/kWh. Natomiast 13 czerwca br. weszła w życie Ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, która nałożyła na PGNiG Obrót Detaliczny, obowiązek złożenia wniosku o zmianę taryfy do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Taryfa odzwierciedla przede wszystkim uśrednione koszty poniesione przez PGNiG Obrót Detaliczny na zakup paliwa gazowego w cenach rynkowych na Towarowej Giełdzie Energii.

Klienci PGNiG OD podlegający ochronie taryfowej zostaną powiadomieni o zmianie taryfy za pomocą korespondencji tradycyjnej lub elektronicznej. Więcej informacji można znaleźć na stronie: pgnig.pl/dla-domu/taryfa-gazu.

Źródło: ORLEN SA – Oddział Centralny PGNiG

Działy

Reklama