Technologie

Przewodnik po dotacjach unijnych na zakup maszyn: korzyści, wymagania i proces aplikacyjny

Chcąc prowadzić innowacyjny i dochodowy biznes, niezbędne jest inwestowanie w ciągły rozwój i modernizację przedsiębiorstwa. Cele te realizowane są przez działania takie jak m. in. zakup maszyn. Są to jednak inwestycje, które wymagają potężnych nakładów finansowych i pozostają poza zasięgiem wielu firm, zwłaszcza tych znajdujących się dopiero na starcie swojej działalności. Wówczas pewnym rozwiązaniem dla rodzimych przedsiębiorców okazują się dostępne dotacje na zakup maszyn i urządzeń do firmy, jednak i w tym przypadku sprawa nie jest tak prosta. Skuteczne pozyskiwanie dofinansowania unijnego wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania i spełnienia szeregu formalności oraz wymagań konkursowych. Sprawdź, w jaki sposób się do tego przygotować i skutecznie uzyskać dotacje na rozwój prowadzonego przedsiębiorstwa!

Dotacje na zakup maszyn i urządzeń do firmy – możliwości dla przedsiębiorców

Wsparcie finansowe na rzecz modernizacji polskich przedsiębiorstw to ważny punkt na liście priorytetów dostępnych programów unijnych. Poziom innowacyjności rodzimych firm w istotny sposób przekłada się bowiem na ich konkurencyjność na światowym rynku. Nowoczesny sprzęt i zaawansowane technologicznie rozwiązania to zatem konieczność w każdym dobrze prosperującym przedsiębiorstwie, z czego doskonale zdają sobie sprawę właściciele firm poszukujący dla siebie możliwości dotacyjnych.

Kluczowym programem umożliwiającym pozyskanie dotacji na zakup maszyn i urządzeń do firmy jest Kredyt Technologiczny. Jego nadrzędnym celem jest działanie na rzecz wzmacniania konkurencyjności polskich firm z sektora MŚP poprzez wdrażanie na rynek nowych lub znacząco udoskonalonych produktów/usług/procesów. Podstawą wsparcia w konkursie jest premia technologiczna, a samo dofinansowanie polega na refundacji części kapitałowej Kredytu Technologicznego. W ramach konkursu można sfinansować koszty zakupu środków trwałych, w tym m.in. maszyn, urządzeń i narzędzi.

Drugą wartą rozważenia opcją jest Kredyt Ekologiczny. Dofinansowanie z programu można przeznaczyć na inwestycje mające na celu poprawę efektywności energetycznej w firmie poprzez działania takie jak np. zakup ekologicznych urządzeń, wymiana źródeł ciepła czy wdrażanie odnawialnych źródeł energii. W zakres wsparcia wchodzi również wymiana maszyn na bardziej energooszczędne. Istotnym warunkiem jest jednak to, że planowana inwestycja musi prowadzić do wzrostu efektywności energetycznej min. o 30%, co powinno zostać wykazane w audycie.

Szansą na dotacje na zakup maszyn i urządzeń do firmy jest również Fundusz Sprawiedliwej Transformacji przeznaczony na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących zakupu maszyn, automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji. Co jednak istotne, konkurs kierowany jest tylko dla firm działających w regionach węglowych.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

Kluczowymi adresami dotacji na zakup maszyn są firmy MŚP prowadzące działalność na terenie Polski. Co do zasady, możliwość skorzystania z dofinansowania ma szeroka grupa przedsiębiorców. Większość konkursów nie ma sprecyzowanych wymagań w zakresie branży – najważniejsze jest to, by firma wpisywała się w kryteria konkretnego programu unijnego, które są każdorazowo określone w regulaminie konkursu. Jedynie w przypadku Kredytu Technologicznego i Kredytu Ekologicznego przedsiębiorstwo musi posiadać zdolność kredytową.

Źródło: https://elpartners.pl/

Artykuł sponsorowany

Działy

Reklama