Ochrona środowiska

300 mln euro wsparcia z KPO na inwestycje poprawiające efektywność energetyczną polskich przedsiębiorstw

Jeśli jesteś dużym przedsiębiorcą, chcesz zmienić swój biznes i sprawić, by był on bardziej ekologiczny, to można te inwestycje zrealizować dzięki pieniądzom z Krajowego Planu Odbudowy – zachęcał Wiceminister Jacek Bartmiński podczas telekonferencji z przedsiębiorcami.

W spotkaniu informacyjno-konsultacyjnym dla dużych przedsiębiorstw, chcących pozyskać wsparcie na realizację projektów mających na celu poprawę efektywności energetycznej, wzięło udział kilkuset chętnych. Wśród prowadzących byli przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Ministerstwo Aktywów Państwowych realizuje trzy projekty w ramach KPO. Naszym celem, czyli administracji rządowej, jest udostępnianie Państwu tych środków i później doprowadzenie do korzystnego wykorzystania i rozliczenia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – uzasadniał Wiceminister Jacek Bartmiński.

Pieniądze z KPO mogą zostać wykorzystane na obniżenie emisyjności czy wzrostu udziału niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii przez inwestycje w OZE oraz redukcję gazów cieplarnianych. Wsparcie przeznaczone jest dla dużych przedsiębiorstw.

– Na tego typu inwestycje przewidziano pulę 300 mln euro w formie bardzo preferencyjnych kredytów, a nie jako dofinasowanie przedsięwzięcia – tłumaczył Wiceminister Jacek Bartmiński.

Wnioski będzie można składać do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gdzie będą one oceniane według jasno określonych kryteriów Krajowego Planu Odbudowy. Wnioski będą składane w systemie ciągłym i obsługiwane na bieżąco, czyli zaraz po wpłynięciu. Kwota pożyczki wynosi od 1 mln do 50 mln zł.

Na jakie inwestycje można uzyskać wsparcie? Przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej:

a) polegające m. in. na budowie, rozbudowie lub modernizacji istniejących instalacji przemysłowo-produkcyjnych, urządzeń przemysłowych, instalacji elektroenergetycznych, prowadzące do zmniejszania i racjonalizacji zużycia energii i podniesienia sprawności procesu produkcyjnego,

b) zwiększające udział wykorzystania niskoemisyjnych lub zeroemisyjnych paliw w procesach wytwarzania, z zachowaniem najwyższych standardów emisyjnych,

c) zastępowanie niskoefektywnych energetycznie źródeł ciepła wykorzystujących paliwa (stałe, ciekłe, gazowe) lub energię elektryczną źródłami charakteryzującymi się wyższą efektywnością energetyczną,

d) termomodernizacji budynków i obiektów wykorzystywanych w procesach przemysłowych.

Przedsięwzięcia dotyczące budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych:

a) budowa i instalacja własnych odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach, w tym, turbin wiatrowych, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, systemów geotermalnych, pomp ciepła, itp.,

b) magazynów energii w przedsiębiorstwach w powiązaniu z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych,

c) budowy/ modernizacji własnych (wewnętrznych) niskoemisyjnych źródeł energii, z uwzględnieniem kogeneracji.

Materiały

Prezentacja​_B121​_​_25-06-2024-1
Prezentacja​_B121​_​_25-06-2024-1.pdf 1.49MB
KPO​_B121​_NFOŚiGW-2
KPO​_B121​_NFOŚiGW-2.pdf 1.60MB

Źródło: Ministerstwo Aktywów Państwowych

Działy

Reklama