Jak wykorzystać potencjał Funduszy Europejskich na rozwój energetyki obywatelskiej, w tym spółdzielni energetycznych to temat przewodni konferencji „Mamy Fundusze Europejskie na spółdzielnie energetyczne! Czas na przyspieszenie!”. W wydarzeniu uczestniczył Wiceminister Funduszy i Polityki regionalnej Jan Szyszko.
– Priorytetem naszego ministerstwa, które zajmuje się programowaniem Funduszy UE i zarządzaniem nimi jest to, żeby nie tylko pieniądze na transformację energetyczną wydać, ale ukierunkować je na takie inwestycje, które sprawią, że ten system energetyczny Polski będzie bardziej demokratyczny – powiedział Wiceminister Jan Szyszko, podczas otwarcia konferencji i dodał: Nie możemy popełnić błędu przeszłych transformacji, aby jej koszt był większy dla biedniejszej części polskiego społeczeństwa. Ta transformacja musi być upodmiotawiająca i do tego mamy Fundusze Europejskie.
Rosnące koszty energii oraz potrzeba przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatycznych wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Taką inicjatywą jest energetyka obywatelska, która zakłada udział osób prywatnych, organizacji, instytucji i przedsiębiorstw spoza sektora energetycznego w wytwarzaniu, przesyle i zarządzaniu energią.
Odpowiedzią na istniejące bariery dla rozwoju energetyki obywatelskiej jest między innymi realizacja reform i inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Mówił o tym wiceminister Jan Szyszko w debacie „Jak przyspieszyć rozwój energetyki obywatelskiej w Polsce?”.
Jako przykłady reform z KPO, które mogą wspierać zieloną transformację, Wiceminister wymienił odejście od podatku od posiadania samochodów spalinowych.
– Dobra transformacja energetyczna w Polsce musi dla zwykłego człowieka zacząć się od marchewki, a nie kija. Stąd też postawienie przez nas kwestii podatków od samochodów spalinowych w rewizji KPO – podkreślił Jan Szyszko.
Na zakończenie sekretarz stanu Jan Szyszko zaznaczył, że na powszechnym poparciu dla transformacji energetycznej można budować sukces gospodarczy i rozwój polskich firm. Bez niego nic nie osiągniemy.
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej