Odbiorcy – Rynek Energii i Gazu

Prof. Świrski: Satyryczny Przegląd Energetyczny (11.06.2024)

Dziś w niezapowiedzianym odcinku (21) Satyrycznego Przeglądu Energetycznego powyborcze propozycje na nowe energetyczno-ekologiczne twitty.

Kolekcja fejkowych informacji energetycznych dla pseudo-influencerów politycznych

Ostatnie cykle wyborcze pokazały, że konieczne jest pokazywanie prostych i chwytliwych informacji, które mogły być umieszczane i powielane (np. na Twitterze), aby wspierać daną opcję lub koncepcję polityczną. Ponieważ wszystkie informacje mają krótki okres świeżości, ale z drugiej stronu nikt tych informacji nie sprawdza – pojawia się zapotrzebowania na nowy zostaw czegoś w rodzaju „fejków polityczno-energetycznych”. Kiedyś w ramach żaru napisałem, że za kilka lat UE wprowadzi zakaz poruszania się samochodami spalinowymi w weekendy i natychmiast zostało to podchwycone (nawet przez niektórych polityków). Zachęcony teraz czasem wakacyjnym i powyborczym – podrzucam nowy zestaw zmyślonych propozycji do pokazywania na własnych kontach Twitterowych. Dla równowagi – fejki na razie dla przeciwników transformacji energetycznej i nowych zmian (w przygotowaniu zestaw dla ich zwolenników).

Tak więc dla tych, co na „nie”:

Refleksy (odbicia) od wielkich farm PV powodują problemy dla ptaków (efekt stroboskopowy) – pojawiało się szereg artykułów w renomowanych periodykach (Energies, Journal of Rebevable Energy, Journal of Avian Bilogy) pokazujące nieporuszany dotąd problem efektu stroboskopowego dużych farm słonecznych. Zwłaszcza prace brytyjskich naukowców z Wellington Collegy of Advanced Studies (prof. Beacon i inni) wzbudzają niepokój pokazując, że stada ptaków gubią się podczas przelotów z uwagi na refleksy świetlne od paneli słonecznych. W Polsce badania nad wpływem PV na przeloty bocianów prowadzi już Gdański Uniwersytet Technologii i Nauk Społecznych (zespół prof. Grażyny Zieleniewicz-Boncar).

Gigantyczne składowiska zużytych paneli i wiatraków w Nigrze – okazuje się, że odkryto setki tysięcy km² składowisk starych urządzeń w pustynnych terenach Afryki i dlatego w państwach Sahelu jest teraz rewolucja, ponieważ pasterze tracą resztki gruntów dla wypasu kóz i wielbłądów.

Obowiązkowe dodatki do kiełbas z tzw. ekologicznego mięsa w dyrektywie UE od 2028 r. – nowy rozdział Fit 4 55 poświęcony żywności wskazuje, że niezbędne jest dodawanie ekologicznych komponentów do przetworzonego mięsa w postaci mieszanek wegańskich (trawy lub kora drzew) albo owadów lub wysuszonych pierścienic klasy skąposzczetów (np. dżdżownice).

Stacje benzynowe nie będą mogły być zlokalizowane koło szkół i kościołów – postępujący lobbying samochodów elektrycznych wprowadza propozycje zapisów o obowiązkowych odległościach stacji benzynowych od placówek oświatowych, miejsc kultu religijnego i budynków administracji publicznej oczywiście aby przyspieszyć elektromobilność, bo dla ładowarek elektrycznych takiego zakazu nie ma.

Konwersja lotnisk na kolej – zakaz krótkich podróży – teraz już rozwinięcie francuskich koncepcji o przesunięciu ruchu lotniczego na dystansach poniżej 2,5 godziny (lotu samolotem) na kolej szybkich prędkości. Obowiązkowe dla wszystkich państw UE, a jeśli nie macie kolei szybkich prędkości to musicie je zbudować.

Brak metali rzadkich skutkuje przestojami w europejskich fabrykach – problem dotyczy teraz takich pierwiastków itr i neoidym bo, jeśli chodzi o lit jest ok, trwają usilne poszukiwania neodymu w Suwalszczyźnie, ale ekolodzy blokują szanse na miliardy do budżetu.

Chińskie samochody elektryczne z urządzaniami szpiegowskimi – w uproszczeniu jak samochody z Google maps, ale maja ukryte kamery i mikrofony. Każdy nasz ruch i rozmowa będzie rejestrowana (także z wnętrza samochodu) a dane natychmiast przekazywane do chińskich serwisów internetowych dla ofert handlowych.

Obowiązkowe znakowanie węgla i gazu – kiedyś wydawało się, że nie da się znakować zwierząt hodowlanych, teraz czas na paliwa. Dla uniknięcia problemów z pokątnym importem surowców z krajów objętych embargiem lub zakazem, od przyszłego roku wprowadzi się obowiązkowe znakowanie biomarkerami lub obligatoryjne izotopowe certyfikaty składu chemicznego. Znowu uderzy to w instalacje z paliwami kopalnymi.  

Europejska dyrektywa, że należy się obowiązkowy postój po 3 godz. jazdy – typowy lobbying przydrożnych restauracji i producentów, od 2028 r. każdy nowy samochód w UE musi mieć system automatycznego zatrzymywania na postów po 3 godzinach nieprzerwanej jazdy. Na razie dopuszczalne są własne kanapki i termosy z kawą, ale producenci pracują i nad tym.

Opony nie tylko zimowe, ale także jesienne i wiosenne – tu też kolejne rozszerzenie rynków. Ostatnie sponsorowane badania wskazują na wielką ilość wypadków spowodowanych używaniem niewłaściwych opon w tzw. okresie przejściowym (wiosna lub jesień) co należy wyeliminować nowym typem opon (przejściówki). Będziemy więc wymieniać opony 4 razy do roku. Akcje Oponeo i innych związanych z oponami biznesów szybko idą w górę.

Dyfundacja wodoru może powodować zatrucia – okazuje się, że rurociągi wodorowe nie są tak bezpieczne jak sądzono. Wodór z uwagi na bardzo niewielkie rozmiary łatwo przedostaje się przez ścianki rur lub niewłaściwe ich połączenia i może być bardzo groźny dla ludzi, ponieważ nawet mikroskopijne ilości czystego wodoru wpływają na organizm człowieka powodując stany halucynogenne i w dłuższym czasie psychozy. Stawia to pod znakiem zapytania planowana politykę wodorowa w UE do 2030 r.

W Portugalii zakazano budowy nowych instalacji OZE z uwagi na za duże wykorzystanie terenów rolniczych – nowy portugalski rząd Partido da Nova Esperança (PNE – Partii Nowej Nadziei) z premierem João Oliveira na czele, który objął władze po wygranych w tym roku wyborach radykalnie zmienia kurs w zakresie OZE i tymczasowo zawiesza wszystkie nowe projekty elektrowni słonecznych i lądowych farm wiatrowych z uwagi na postępujący deficyt terenów rolniczych. Raporty wskazują, że lawinowy wzrost budowy nowych elektrowni OZE (Portugalia ma już 90% energii odnawialnej) zakłóca równowagę na terenach rolniczych i powoduje spadek w uprawach warzyw i owoców. Najpopularniejsze warzywo i podstawowy składnik lokalnej kuchni (kapusta galicyjska) musi być importowana! m. in. z Polski.

Podaję propozycję fejkowych informacji i sam już nie wiem czy w dzisiejszym świecie za chwilę albo nie będą żyć własnym życiem albo co gorsza… nie okażą się prawdziwe.

Źródło: www.konradswirski.blog.tt.com.pl

Działy

Reklama