Ochrona środowiska

Wiceminister Krzysztof Bolesta na konferencji EURACTIV o współpracy w dziedzinie klimatu

Wyzwania stojące przed Europą dot. realizacji celów klimatycznych oraz strategie zapewniające sprawiedliwą transformację dla wszystkich społeczności i sektorów to główne tematy poruszone podczas konferencji EURACTIV EU’s climate action – What’s the way forward?, w której 29 maja 2024 r. w Brukseli uczestniczył Wiceminister Krzysztof Bolesta.

Najważniejsze informacje 

  • Do udanej transformacji potrzebujemy akceptacji społecznej, to kluczowe dla sukcesu polityki klimatycznej. 
  • Stanowisko Polski w temacie celów klimatycznych jest bliskieo wizji Komisji Europejskiej. 
  • Transformacja energetyczna musi iść w parze ze wzrostem gospodarczym, konkurencyjnością i bezpieczeństwem dostaw. 
  • Wdrożenie założeń Zielonego Ładu obejmuje trzy obszary: solidarność europejską, politykę przemysłową i współpracę społeczną. 
  • Transformacja energetyczna musi iść w parze ze wzrostem gospodarczym, konkurencyjnością i bezpieczeństwem dostaw. Wymaga ona także akceptacji społecznej. 

Komisja Europejska wyznaczyła cele pośrednie, które należy zrealizować, aby osiągnąć cel gospodarki neutralnej dla klimatu do 2050 r. Określono różne kluczowe cele na 2030 r, zwłaszcza w zakresie redukcji emisji, udziału energii odnawialnej i poprawy efektywności energetycznej. Osiągnięcie długoterminowych celów klimatycznych UE zależy od pomyślnego wdrożenia ram do 2030 r. 

Jak zaznaczył Wiceminister Klimatu i Środowiska Krzysztof Bolesta, stanowisko Polski w tym temacie jest blisko wizji Komisji Europejskiej.  

Do tej pory była mowa o celach na konkretne lata, tymczasem dziś nasz cel to wspólne działania tu i teraz, które nazywamy Zielonym Ładem. Dla mnie implementacja założeń Zielonego Ładu obejmuje trzy obszary: solidarność europejską, politykę przemysłową i współpracę społeczną – powiedział. 

Zdaniem Wiceministra transformacja musi iść w parze ze wzrostem gospodarczym, konkurencyjnością i bezpieczeństwem dostaw. Będzie ona również zależeć od akceptacji społecznej. W tym kontekście konieczne jest ustalenie ram regulacyjnych, zapewniając jednocześnie wszystkim zrównoważony wzrost i bezpieczeństwo energetyczne. 

Mówiąc o przyszłości powinniśmy ustalić ramy, które dadzą ludziom długoterminową perspektywę, aby nie dokonywali złych wyborów, ale także by środki budżetowe nie szły w złym kierunku – dodał.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama