Elektroenergetyka

Wiceministra Urszula Zielińska na II Niemiecko-Polskim Forum Transformacji Energetycznej w Berlinie

Transformacja energetyczna jest kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa i przyszłości – podkreśliła Wiceministra Klimatu i Środowiska Urszula Zielińska podczas II Niemiecko-Polskiego Forum Transformacji Energetycznej w Berlinie. Tematem spotkania, które odbyło się 16-17 maja 2024 r., była m. in. współpraca między Polską a Niemcami w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

Najważniejsze informacje:

  • Obecna sytuacja geopolityczna sprawia, że transformacja od węgla, ropy i gazu do czystych źródeł energii niezależnych od Rosji, Kazachstanu, Turcji czy Kataru jest niezwykle istotna.
  • Osiągnięcie celów zapisanych w prawie klimatycznym UE, takich jak 55% emisji CO₂ do 2030 i neutralność klimatyczna do 2050, jest kluczowe dla Polski.
  • Miks energetyczny oparty o krajowe zasoby energii z wiatru na lądzie i morzu, energię słoneczną, biogaz i biometan, zielony wodór, energetykę jądrową oraz transformacja ciepłownictwa wpływają na poprawę efektywności energetycznej w gospodarce i w naszych domach.
  • Polska już dziś odczuwa korzyści społeczno-ekonomiczne płynące z dekarbonizacji gospodarki – w sektorze OZE zatrudnienie znalazło ponad 212 tys. osób.  

Jak zaznaczyła Wiceministra Urszula Zielińska, sytuacja geopolityczna Europy jest dziś trudna i pełna zagrożeń. Trwająca już trzeci rok agresja Rosji na Ukrainę czy konflikt na Bliskim Wschodzie, dzielą Europę i resztę świata. Rosja i Chiny właśnie po raz kolejny mówią o zacieśnianiu współpracy, a sama Rosja, wbrew międzynarodowym uzgodnieniom, aktywnie poszukuje złóż ropy i gazu w Arktyce. Jednocześnie Europa masowo redukuje swoje uzależnienia od rosyjskiej ropy, gazu i węgla i wprowadza kolejne pakiety sankcji wobec Rosji. Musi jednak robić to jeszcze szybciej i skuteczniej.

Z analizy organizacji pozarządowej Global Witness wynika, że w 2023 r. UE kupiła szacunkowo 35 mln baryłek rafinowanego paliwa – głównie oleju napędowego – pochodzącego przynajmniej częściowo z Rosji. Zakupy te zostały dopuszczone dzięki luce prawnej, która jest obecnie dobrze znana: pomimo unijnego zakazu importu rosyjskiej ropy, kraje nadal mogą legalnie ją kupować, pod warunkiem, że zostanie ona najpierw przetworzona na paliwa w innym miejscu – powiedziała.

Wiceministra dodała, że w tych okolicznościach geopolitycznych polityka klimatyczna Unii Europejskiej i działania takie jak odchodzenie od węgla, ropy i gazu do czystych źródeł energii niezależnych od Rosji, Kazachstanu, Turcji czy Kataru nabiera nowego wymiaru. Budowa własnych źródeł czystej, zielonej energii i bezpiecznej, rozproszonej infrastruktury energetycznej jest niezbędna nie tylko dla naszego długofalowego bezpieczeństwa klimatycznego, ale dla naszego wspólnego bezpieczeństwa militarnego w całej Europie.

W Polsce co najmniej od wyborów 15 października 2023 r. kurs na transformację jest jasny i zgodny z kierunkiem całej Unii Europejskiej. Osiągnięcie celów zapisanych w prawie klimatycznym UE, czyli 55% emisji CO₂ do 2030 r. i neutralność klimatyczna do 2050 r., to również nasze cele – wyjaśniła Wiceministra Klimatu i Środowiska Urszula Zielińska.

Polska już dziś odczuwa korzyści społeczno-ekonomiczne płynące z dekarbonizacji gospodarki – w sektorze OZE zatrudnienie znalazło ponad 212 tys. osób. Liczba ta przekracza kilkukrotnie liczbę zatrudnionych w sektorze górnictwa kamiennego – powiedziała Urszula Zielińska.  

Wiceministra podkreśliła również, że liczy na to, że przygotowywane przez polski rząd inicjatywy strategiczne, legislacyjne i finansowe nadadzą dodatkowej mocy transformacji energetycznej.  

Mam na myśli w szczególności działania upraszczające procesy wydawania pozwoleń i procedury administracyjne, zmniejszenie minimalnej odległości lądowych turbin wiatrowych od zabudowań z 700 m do 500 m, czy aktualizację dokumentów strategicznych: Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu oraz Polityki Energetycznej Polski do 2040. Opracowanie długoterminowej strategii transformacji do neutralności klimatycznej zapewni inwestorom w Polsce stabilne środowisko biznesowe – podsumowała.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama