Towarowa Giełda Energii oraz Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych po raz kolejny nagrodziły najaktywniejsze spółki i maklerów działających na rynkach prowadzonych przez TGE.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 21 maja br., wręczono trzynaście Platynowych Megawatów, trzy Rozrachunki oraz dwa wyróżnienia specjalne TGE.
Podsumowanie Roku Giełdowego jest cykliczną imprezą GK TGE, organizowaną nieprzerwanie od 14 lat.
Towarowa Giełda Energii i Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych już po raz 14 świętowały wspólnie Podsumowanie Roku Giełdowego, w ramach którego nagradzani są maklerzy i podmioty najbardziej aktywne na rynkach energii elektrycznej, gazu ziemnego czy praw majątkowych. Laureatami Platynowych Megawatów TGE zostało pięć spółek, przy czym jedna w dwóch kategoriach, oraz siedmiu maklerów. Giełda przyznała ponadto dwa wyróżnienia specjalne. Jeśli chodzi o wręczane przez IRGiT Rozrachunki, trafiły one do trzech firm. Finalnie – w ramach całego Podsumowania Roku Giełdowego 2023 – rozdano osiemnaście statuetek i wyróżnień.
Platynowe Megawaty 2023
– Świat jest w ciągłej zmianie, której tempo i skala wydają się coraz silniejsze. Wszelkie zawirowania geopolityczne, gospodarcze, humanitarne – to wszystko przekłada się na życie każdego z nas i na nasze strategie biznesowe. Rok 2023 nie ustępował pod względem liczby wyzwań czy zaskoczeń, tak ekonomicznych, jak i legislacyjnych. Ale sztuką jest w takich warunkach wyciągać wnioski, dostosowywać plany i konsekwentnie je realizować. Myślę, że nam się to w znacznej części udało. Inaczej nie moglibyśmy po raz kolejny nagrodzić najaktywniejszych spółek oraz maklerów minionego roku. Dziękuję za tę pracę, bo to dzięki Państwu także Giełda może się rozwijać, wdrażając rozwiązania na miarę Państwa potrzeb. I gratuluję tym najlepszym z najlepszych – zwycięzcom Platynowych Megawatów 2023 – powiedział Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu TGE.
W ramach Podsumowania Roku Giełdowego 2023 Platynowymi Megawatami nagrodzono spółki:
- Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. – za największą aktywność na rynkach energii elektrycznej w 2023 r.;
- ORLEN S.A. – za największą aktywność na rynkach gazu ziemnego w 2023 r.;
- Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A. – za największą aktywność na Rynku Praw Majątkowych w 2023 r.;
- Respect Energy S.A. – za największą aktywność w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia w 2023 r.;
- ORLEN Energia Sp. z o.o. – za największą aktywność wśród nowych Członków Giełdy w 2023 r.;
- ENIQ Sp. z o.o. – za największą aktywność na europejskim rynku spot energii elektrycznej w 2023 r.
Platynowe Megawaty dla Maklerów Roku 2023 odebrali:
- Piotr Lelątko (ENIQ Sp. z o.o.) – za największą aktywność na rynku spot energii elektrycznej w 2023 r.;
- Paula Barczak (PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o.) – za największą aktywność na rynku spot gazu ziemnego w 2023 r.;
- Arkadiusz Blacha-Jabłoński (Respect Energy S.A.) – za największą aktywność na sesjach Rynku Praw Majątkowych w 2023 r.;
- Anna Szewczuk (PGNiG Obrót Detaliczny sp. z o.o.) – za największą aktywność w zakresie obrotu instrumentami terminowymi na gaz ziemny w 2023 r.;
- Karol Kosiarski (Noble Securities S.A.) – za największą aktywność w zakresie obrotu instrumentami terminowymi na energię elektryczną w 2023 r.;
- Agata Krzos (Noble Securities S.A.) – za największą aktywność w Rejestrze Świadectw Pochodzenia w 2023 r.;
- Katarzyna Matuszewska (Noble Securities S.A.) – za największy wolumen transakcji na rynkach TGE w zakresie działalności na rzecz klientów w 2023 r.
Wyróżnienia specjalne trafiły do firm:
- ZE PAK SA – za aktywny udział w rozwoju rynku giełdowego w 2023 r.;
- ACT Commodities BV – za największy wolumen umorzeń w Rejestrze Gwarancji Pochodzenia w 2023 r.
Rozrachunki 2023
– Rok 2023 był dla IRGiT bardzo intensywny pod względem działań operacyjnych. Skupialiśmy się głównie na wdrażaniu nowych rozwiązań, czego przykładem jest uruchomienie nowego systemu rozliczeniowego PCCP3 oraz implementacja mechanizmu odwrotnego obciążenia dla transakcji giełdowych, która istotnie przyczyniła się do zmniejszenia kosztów uczestnictwa w obrocie giełdowym. Ubiegły rok był też rekordowy pod względem wartości rozliczonych przez IRGiT transakcji – przekroczyliśmy poziom 210 mld zł. Bardzo się cieszę, że oferta IRGiT staje się coraz bardziej elastyczna, a dzieje się to w dużej mierze dzięki zaangażowaniu członków Izby i zgłaszanym przez nich postulatom. Składamy serdeczne gratulacje wszystkim laureatom nagrodzonym przez TGE i IRGiT za 2023 r. – powiedział Łukasz Goliszewski, Prezes Zarządu IRGiT.
W ramach Podsumowania Roku Giełdowego 2023 Rozrachunki przyznano firmom:
- E.ON Polska S.A. – za najlepsze zarządzanie środkami niepieniężnymi w 2023 r.;
- ENIQ Sp. z o.o. – za najlepsze wykorzystanie kompensacji międzyproduktowej depozytów wstępnych w 2023 r.;
- Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie – za aktywny udział w tworzeniu mechanizmu odwrotnego obciążenia podatkiem VAT na polskim rynku giełdowym.
Źródło: Towarowa Giełda Energii S.A.