Paliwa dla energetyki

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził projekt przepustowości przyrostowej dla granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina

Decyzja URE stanowi podstawę do przeprowadzenia aukcji przepustowości przyrostowej w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO. Aukcja odbędzie się 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA.

26 kwietnia 2024 r. decyzją DRR.WRG.745.1.2024.MJS Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (Prezes URE) zakończył postępowanie administracyjne ws. przedłożonego przez GAZ-SYSTEM wniosku o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej na granicy pomiędzy obszarami rynkowymi Polska – Ukraina (tzw. projekt incremental).

Prezes URE uznał, że propozycja projektu przedłożona przez GAZ-SYSTEM spełniała wszystkie przesłanki merytoryczne (wskazane w art. 28(1) NC CAM) do zatwierdzenia projektu.

Aukcja przepustowości przyrostowej zostanie przeprowadzona 1 lipca 2024 r. na Platformie GSA. Wzięcie w niej udziału wymaga rejestracji u obu operatorów sieci oraz zaakceptowanie Ogólnych Warunków Umownych dla projektu incremental również u obu operatorów. 

Powiązany poziom oferty w wysokości 3 095 890 kWh/h zostanie udostępniony dla rynku od roku gazowego 2030/2031 i będzie oferowany przez GAZ-SYSTEM i Gas Transmission System Operator of Ukraine (GTSOU) w ramach aukcji przepustowości rocznej na okres 15 lat. 

Dla oferowanej przez GAZ-SYSTEM przepustowości przyrostowej w kierunku z Polski do Ukrainy Prezes URE zatwierdził cenę referencyjną w wysokości 3,214 PLN/(MWh/h)/h, tj. na poziomie stawki opłaty stałej za świadczenie usług przesyłania paliwa gazowego w punkcie wyjścia, obowiązującej od 1 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r., według „Zmiany nr 1 Taryfy dla usług przesyłania paliw gazowych nr 17”. 

Przekazany do zatwierdzenia projekt był odpowiedzią na niewiążące zgłoszenia zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO, które GAZ-SYSTEM i GTSOU otrzymali w ramach przeprowadzonego w 2023 r. zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2017/459 (NC CAM) niewiążącego badania zapotrzebowania rynku na przepustowość przyrostową pomiędzy systemami przesyłowymi Polski i Ukrainy. 

Po przeprowadzeniu przez operatorów analiz technicznych i ekonomicznych oraz konsultacji rynkowych wstępnej propozycji projektu, 8 stycznia 2024 r. zgodnie z art. 28 ust. 1 NC CAM, GAZ-SYSTEM przedłożył do Prezesa URE wniosek o zatwierdzenie projektu przepustowości przyrostowej dla granicy obszaru rynkowego Polska – Ukraina. 

W celu uzyskania skoordynowanych decyzji zatwierdzających wspólny projekt przepustowości przyrostowej przez krajowe organy regulacji energetyki analogiczny wniosek został złożony przez GTSOU do National Energy and Utilities Regulatory Commission (NEURC). 

Dodatkowe informacje dostępne są w zakładce: Procedura Incremental 

Źródło: GAZ-SYSTEM SA

Działy

Reklama