Elektroenergetyka

Minister K. Pełczyńska-Nałęcz na EKG: nasz strategiczny cel to rozwój polskich firm, transformacja energetyczna i łagodzenie kosztów społecznych tych zmian

Mamy trzy kluczowe cele rozwojowe w wydatkowaniu środków z europejskich funduszy strukturalnych i z KPO. Są to stabilny rozwój polskich firm i technologii, transformacja energetyczna oraz łagodzenie społecznych kosztów tych zmian – mówiła dzisiaj na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Minister wystąpiła w pierwszym dniu obrad 16. edycji i otworzyła panel „Fundusze unijne – czas najwyższy”. Szefowa MFiPR mówiła o roli  funduszy unijnych w rozwoju oraz inwestycjach, zwłaszcza jeżeli chodzi o transformację sektora energii i całej gospodarki.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, jak ważne w inwestowaniu środków z Funduszy Europejskich jest określenie wieloletnich strategicznych celów rozwojowych – w co Polska chce zainwestować środki i co chce przez to osiągnąć.

Mamy trzy kluczowe cele rozwojowe. Po pierwsze tak inwestować środki, aby jak najwięcej  przełożyło się to na rozwój polskich podmiotów, know-how, miejsc pracy, technologii, zysków i podatków. Po drugie wielka transformacja energetyczna. Po trzecie łagodzenie kosztów społecznych tych zmian, bo Polskę stać na to, aby tę transformację przeprowadzić z ludzką twarzą – powiedziała Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Tranformacja energetyczna z ludzką twarzą

Szefowa MFiPR podkreśliła, że wielka transformacja energetyczna to priorytet w wydatkowaniu środków z funduszy strukturalnych, jak i z KPO. Znacząca część środków pójdzie na ten cel. Minister zaznaczyła, że w połowie 2026 r. do Polski zaczną napływać także środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które dodatkowo będą wspierać przemiany energetyczne w naszym kraju.

Transformacja energetyczna powinna być przeprowadzona na zasadzie system korzyści i zachęt. Chodzi o to, aby ludzie sami chcieli po nią sięgać, bo to się im opłaca w różnych wymiarach, także finansowym i zdrowotnym – mówiła Minister K. Pełczyńska-Nałęcz.

Zmienamy UE tak, aby było to korzystne dla naszych strategicznych celów

Szefowa MFiPR podkreśliła, że właśnie wkroczyliśmy w trzecią dekadę polskiego członkostwa Polski w Unii Europejskiej, przed naszym krajem kolejne dekady obecności w Unii.

To jest ten moment, kiedy jesteśmy nieodłączną częścią Unii Europejskiej. My korzystamy na Unii, ale i trudno wyobrazić sobie Unię bez Polski – mówiła Minister.

W tym kontekście Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaznaczyła, że musimy sobie odpowiedzieć na fundamentalne pytania: czego chcemy i kim jesteśmy. Jak powiedziała Minister, naszym zadaniem jest wspólne zmienianie Unii tak, żeby była ona maksymalnie korzystna dla realizacji polskich celów strategicznych i rozwojowych.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Działy

Reklama