Paliwa dla energetyki

Niemcy: ustawa o finansowaniu bazowej sieci wodorowej

26 kwietnia Bundesrat zatwierdził przyjętą dwa tygodnie wcześniej przez Bundestag nowelizację ustawy o gospodarce energetycznej (Energiewirtschaftsgesetz), której główną częścią było uregulowanie kwestii finansowania tworzenia w Niemczech tzw. bazowej sieci wodorowej (Wasserstoff-Kernnetz).

Zgodnie z przyjętą koncepcją koszty związane z budową oraz utrzymaniem infrastruktury będą co do zasady ponosić jej użytkownicy za pośrednictwem ustalanej przez Federalną Agencję Sieci (BNetzA) opłaty sieciowej, podobnie jak np. w przypadku gazu ziemnego. Na początkowym etapie użytkowników będzie niewielu, a koszty bardzo duże, co w normalnym modelu wymuszałoby ustalenie odpowiednio wysokiej opłaty, która ograniczałaby rentowność przechodzenia na technologie zakładające wykorzystywanie wodoru. Aby tego uniknąć, wdrożony zostanie specjalny mechanizm, za pomocą którego opłata sieciowa początkowo będzie sztucznie zaniżana. Powstała po stronie operatorów sieci strata będzie księgowana na specjalnym tzw. koncie amortyzacyjnym, którego prowadzenie powierzone zostanie spółce Trading Hub Europe, obsługującej obecnie gazowy obszar rynkowy w Niemczech. Rachunek zostanie z kolei zasilony kredytami od państwowego banku KfW. Z czasem – wraz z rozwojem krajowej gospodarki wodorowej – użytkowników sieci powinno przybywać, a koszty powinny się rozkładać coraz korzystniej.

Od pewnego momentu, zależnego od tempa rozwoju rynku, wpływy z opłat powinny zacząć przewyższać rzeczywiste, bieżące koszty. W ten sposób księgowana początkowo na koncie amortyzacyjnym strata miałaby się stopniowo zmniejszać. Zgodnie z przyjętą ustawą konto ma zostać zamknięte najpóźniej w 2055 r. i do tego czasu powinno już się także zbilansować. Jeśli w momencie jego likwidacji na rachunku wciąż będzie widniała strata, państwo ma ją pokryć w 76% (pozostałe 24% mają wyłożyć operatorzy sieci). Przepisy przewidują ponadto możliwość przedwczesnego zamknięcia konta amortyzacyjnego z inicjatywy państwa w przypadku stwierdzenia fiaska rozwoju sieci wodorowej – rząd będzie mógł tego dokonać najwcześniej z końcem 2038 r.

Cały artykuł

Autor: Michał Kędzierski

Źródło: Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

Działy

Reklama