16 kwietnia 2024 r. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki gościł Dyrektor Wydziału ds. Energii Jądrowej MAEA, Aline des Cloizeaux. Spotkanie dotyczyło budowania potencjału kadrowego polskiego dozoru jądrowego i aktualnych wyzwań stojących przed PAA. Omówiono również rolę laboratoriów i organizacji eksperckich w procesie licencjonowania (ang. Technical Support Organization, TSO) oraz inicjatywy MAEA na rzecz harmonizacji i standaryzacji małych reaktorów modułowych (ang. Nuclear Harmonization and Standardization Initiative, NHSI).
Prezes PAA przedstawił główne wyzwania organu dozoru w odniesieniu do kapitału ludzkiego – perspektywę równoczesnego licencjonowania kilku technologii reaktorowych oraz niezbędne do tego pozyskanie przez PAA wystarczającej liczby wykwalifikowanej kadry. W tym kontekście omówiono plany wykorzystania autoryzowanych laboratoriów i organizacji eksperckich TSO podczas oceny bezpieczeństwa technologii jądrowych przez PAA oraz podkreślono rolę harmonizacji podejść i standardów.
Dyrektor Wydziału ds. Energii szczegółowo opisała inicjatywę NHSI, której celem jest przyspieszenie harmonizacji i standaryzacji projektów małych reaktorów modułowych i ich budowy. Inicjatywa skupia się na dwóch oddzielnych, ale uzupełniających się ścieżkach – regulacyjnej i przemysłowej. Pierwsza zakłada większą współpracę regulacyjną między państwami członkowskimi MAEA w celu unikania dublowania wysiłków, większą wydajność i w konsekwencji ułatwienie opracowywania wspólnych stanowisk organów dozoru. Druga koncentruje się na opracowaniu bardziej ustandaryzowanego podejścia branży do projektowania, budowy i eksploatacji małych reaktorów modułowych. Ustanowienie wspólnych standardów i najlepszych praktyk w przemyśle pozwoli na redukcję kosztów, a także skrócenie czasu licencjonowania i ostatecznego wdrożenia technologii SMR.
Prezes PAA wyraził chęć dalszego udziału w wydarzeniach organizowanych przez MAEA, w tym w posiedzeniach NHSI czy Międzynarodowej Konferencji MAEA na temat Małych Reaktorów Modułowych i Ich Zastosowań, która odbędzie się jesienią w Wiedniu.
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki