CSR w Energetyce

Dobre praktyki Energi docenione przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu

W 22. raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” znalazło się pięć projektów realizowanych przez Energę SA, która została doceniona za zaangażowanie społeczne i rozwój społeczności lokalnej.

Premiera cyklicznego raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, największego przeglądu ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju w Polsce, odbyła się podczas konferencji „Targi Idei ESG” . W publikacji zaprezentowano 1046 praktyk realizowanych przez 266 firm. Energa do tegorocznego raportu zgłosiła 5 inicjatyw: Aktywni Charytatywni, Centrum Sportów Olimpijskich – Bliżej siebie, Domy Dobrej Energii, Drużyna Energii oraz Planeta Energii. Forum Odpowiedzialnego Biznesu doceniło wszystkie 5 zgłoszonych przez spółkę projektów.

Projekty realizowane przez Grupę Energa, które znalazły się w 22. raporcie wspierają realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju takich jak: Dobre zdrowie i jakość życia, Dobra jakość edukacji, Działania w dziedzinie klimatu, Czysta i dostępna energia, Mniej nierówności, Zrównoważone miasta i społeczności oraz Partnerstwo na rzecz celów.

Energ(i)a dla dzieci

W tegorocznym raporcie doceniony został program własny spółki – Domy Dobrej Energii, który domy dziecka wyposaża w energię elektryczną produkowaną z odnawialnych źródeł energii, a mieszkające w nich dzieci w wiedzę na temat świata energetyki i innowacyjnych rozwiązań przyjaznych środowisku. Dla wychowanków instytucji Energa przygotowuje szereg aktywnościach ekologicznych, takich jak np. Błękitna Szkoła w Fokarium na Helu, edukacyjne turnusy sportowe na wodzie, nasadzenia zieleni i budowa budek lęgowych.

Do tej pory panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na dachach 18 placówek, które obniżyły koszty użytkowania, ograniczając jednocześnie bezpośredni wpływ na środowisko, a zaoszczędzone dzięki temu środki mogło przeznaczyć na potrzeby podopiecznych.

W raporcie znalazł się również projekt edukacyjny Planeta Energii, realizowany od 2010 r., który powstał z myślą o najmłodszych. Jego pierwotną ideą było propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej i jej źródłach oraz bezpiecznym i racjonalnym korzystaniu z prądu. Wraz z rozwojem projektu materiały wzbogacono o treści dotyczące ochrony środowiska czy zrównoważonego rozwoju. W 2023 r. w 12. edycja projektu dla dzieci klas 0-3 wzięło udział 480 klas z całej Polski.

Wyróżniony został także projekt sportowo-edukacyjny – Drużyna Energii, w którym Energa angażuje sportowców do zachęcenia młodzieży z całej Polski do wspólnych ćwiczeń. W minionych edycjach udział brali między innymi reprezentanci Polski w koszykówce, ampfutbolu, żeglarstwie i lekkoatletyce oraz popularne osobowości medialne. W 2023 r. zgłosiło się 337 szkół z całej Polski, a łącznie rywalizowało około 50 tys. uczniów z 191 placówek.

Doceniono także inicjatywę pomocowo-sportową, która powstała z myślą o dzieciach i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz zaburzeniami psychicznymi. Program Centrum Sportów Olimpijskich – Bliżej siebie ma na celu przeciwdziałanie skutkom wykluczenia społecznego dzieci i młodzieży oraz hamowanie następstw patologii społecznej. Najmłodsi biorą udział w treningach, odbywających się każdorazowo pod okiem trenerów i psychologa, które wpływają bezpośrednio na profilaktykę i utrzymanie zdrowia podopiecznych. Projektem w 2023 r. objętych było 960 dzieci.

Z aprobatą spotkały się również działania charytatywne Energi. W raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu znalazł się program społeczny o charakterze wolontariatu grupowego realizowany przez Energę od 2014 r. – Aktywni Charytatywni. Skierowany jest on do pracowników Grupy Energa, którzy dbając o swoje zdrowie wspierają najbardziej potrzebujących. Uczestnicy pokonują kilometry, które są przeliczane na złotówki. Zgromadzone środki przekazywane są organizacjom wspierającym potrzebujących. Wspólnie jak dotąd udało się pokonać ponad 4 miliony km i przekazać pomoc wartą 2,3 mln zł.

Źródło: Grupa ENERGA

Działy

Reklama