OZE

Milowy krok w budowie farmy wiatrowej Mierzyn

Farma wiatrowa Mierzyn (58,5 MW) uzyskała tymczasowe pozwolenie na użytkowanie (ION), co umożliwia produkcję pierwszej energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci. Uzyskanie pozwolenia, jest efektem pozytywnej weryfikacji działania turbin wiatrowych i urządzeń elektroenergetycznych podczas podania pierwszego napięcia. Największa budowana aktualnie przez TAURON farma wiatrowa zostanie oddana do eksploatacji w drugiej połowie 2024 r.

Farma Wiatrowa Mierzyn o łącznej mocy 58,5 MW położona jest w województwie zachodniopomorskim w gminie Karlino. Na farmie znajduje się 15 turbin wiatrowych o mocy 3,9 MW każda. Wieże mają ponad 130 m wysokości, a całkowita wysokość wiatraka to niemal 200 m. Produkowana na farmie energia elektryczna pokryje roczne zapotrzebowanie na prąd ponad 68 tysięcy gospodarstw domowych.

– Farma Mierzyn to największy projekt realizowany w Grupie TAURON w obszarze lądowej energetyki wiatrowej. Podanie napięcia stanowi jeden z najważniejszych etapów realizacji inwestycji, której zakończenie planujemy jeszcze w tym roku – mówi Michał Orłowski, Wiceprezes ds. Majątku i Rozwoju TAURON Polska Energia. – Do końca 2024 r. planujemy oddać do użytku jeszcze dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 60 MW oraz farmę fotowoltaiczną Proszówek o mocy 55 MW. W fazie analizy inwestycyjnej oraz w developmencie własnym znajduje się kolejnych kilkanaście projektów OZE i magazynów energii – dodaje Wiceprezes TAURONA.

Podanie napięcia na linie kablowe średniego napięcia na terenie farmy wiatrowej oraz na same turbiny wiatrowe nastąpiło w marcu. – Było to możliwe w efekcie pozytywnej weryfikacji poprawności funkcjonowania wszystkich urządzeń elektroenergetycznych na  stacji GPO Mierzyn oraz linii wysokiego napięciaPodanie napięcia polegało na załączeniu kilkunastokilometrowej linii WN 110kV ze stacji elektroenergetycznej Dunowo do GPO (Główny Punkt Odbioru) Mierzyn – mówi Monika Piątkiewicz, Wiceprezes Zarządu TAURON Zielona Energia. – Budowa farmy wiatrowej Mierzyn realizowana jest zgodnie z założonym harmonogramem – dodaje Wiceprezes TAURON Zielona Energia.

Budowę farmy Mierzyn prowadzi TAURON Zielona Energia, spółka odpowiedzialna w Grupie za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycję projektów oraz nadzór inwestycyjny nad budową farm fotowoltaicznych i wiatrowych.

Transformacja Grupy TAURON

TAURON aktualnie buduje pięć farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 160 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w 2024 r. – Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farm Nowa Brzeźnica (20 MW) i Sieradz (24 MW) popłynie natomiast w 2025 r.

TAURON buduje obecnie również trzy elektrownie fotowoltaiczne: Proszówek o mocy 55 MW, Postomino o mocy 90 MW oraz Bałków o mocy 54 MW. Elektrownia Proszówek zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku, a Postomino i Bałków w 2025 r. W przygotowaniu jest także drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

Grupa eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 56 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach). TAURON dysponuje również jedenastoma farmami wiatrowymi. To instalacje w Majewie, Piotrkowie, Zagórzu, Wicku, Marszewie, Lipnikach, Śniatowie, Mogilnie, Inowrocławiu, Dobrzyniu i Gołdapi o łącznej mocy 417 MW.

Łączna moc zainstalowana w OZE wynosi niespełna 700 MW (w tym 417 MW w elektrowniach wiatrowych, 133 MW w elektrowniach wodnych, 56 MW w elektrowniach fotowoltaicznych oraz 90 MW biomasy).

Źródło: TAURON Polska Energia S.A.

Działy

Reklama