News » Polsko-kanadyjskie rozmowy w obszarze energetyki jądrowej

Polsko-kanadyjskie rozmowy w obszarze energetyki jądrowej

29 mar 2024 Brak komentarzy

Transformacja energetyczna i rozwój energetyki jądrowej – to temat rozmowy Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski z Ambasador Kanady w Polsce Catherine Godin. Spotkanie odbyło się 28 marca 2024 r. w siedzibie resortu.

Polska pozostaje w pełni zaangażowana w transformację swego sektora energetycznego i jest zdecydowana osiągnąć ten cel z wykorzystaniem energii jądrowej oraz odnawialnych źródeł energii – mówiła w trakcie spotkania Minister Paulina Hennig-Kloska.

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła ponadto, że kryzys energetyczny wywołany przez rosyjską inwazję militarną na Ukrainę stanowi punkt zwrotny w podejściu do energetyki jądrowej w Unii Europejskiej.

Wierzymy, że rozwój energetyki jądrowej wpłynie na wzrost bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz pozwoli na uniezależnianie się od importu rosyjskich surowców energetycznych. Energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego jako niezawodne źródło energii elektrycznej. Będzie stanowiła wsparcie dla Polski w zastąpieniu wyeksploatowanych elektrowni węglowych. Ponadto, jako elastyczne i dyspozycyjne źródło wytwórcze – energia jądrowa pozwoli na stabilne wdrażanie odnawialnych źródeł energii – dodała.

Poparcie społeczne dla energii jądrowej w Polsce

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego w listopadzie 2023 r. na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aż 89,9% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce. To wzrost o prawie 4% względem wyników z roku poprzedniego i najwyższy wynik w historii badań sondażowych w zakresie energetyki jądrowej.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska 

Wpis został opublikowany 29 mar 2024 w następujących kategoriach: News, OZE, Paliwa dla energetyki. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz