Prezes URE rozstrzygnął marcową aukcję na premię dla podmiotów wytwarzających energię elektryczną i ciepło w skojarzeniu. Z powodu niespełnienia przez uczestników aukcji warunków określonych w regule wymuszenia konkurencji, nie wyłoniono podmiotów, które ją wygrały.
W aukcji zadziałała reguła wymuszenia konkurencji[1], przy czym w ofercie z najniższą zaproponowaną premią kogeneracyjną wolumen zgłoszonej energii elektrycznej przekroczył 80% ilości energii elektrycznej objętej ofertami złożonymi przez wszystkich uczestników. W konsekwencji żadna oferta nie mogła wygrać aukcji.
W pierwszej zaplanowanej na 2024 r. aukcji CHP do rozdysponowania było łącznie blisko 4 mld zł. Ilość energii elektrycznej, która mogła zostać objęta wparciem, wynosiła ponad 24 TWh.
- Aukcyjny system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło przeznaczony jest dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji o mocy od 1 do 50 MW.
- Wyniki wszystkich dotychczas ogłoszonych przez Prezesa URE aukcji CHP dostępne są na stronie BIP urzędu.
- Zgodnie z harmonogramem aukcji CHP na 2024 r., przewidziane są jeszcze trzy aukcje.
- Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w 2019 r. wprowadziła nowy system wsparcia dla źródeł wytwarzających w jednym procesie technologicznym energię elektryczną i ciepło, przyznawane w jednej z czterech form, w zależności od grupy wytwórców dla której jest przeznaczone: a) premii gwarantowanej indywidualnej; b) premii gwarantowanej; c) aukcji; d) naboru.
- System ten zastąpił dotychczasowy mechanizm bazujący na formule świadectw pochodzenia z kogeneracji.
- Wsparcie w ramach aukcji na premię kogeneracyjną będzie wypłacane zwycięskim jednostkom do 2041 r.
- Kogeneracja (produkcja w skojarzeniu) polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie technologicznym. Zaletą takiego procesu jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Sprawność źródła wytwarzającego energię w kogeneracji może wynosić nawet 80% podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej z reguły nie przekracza 50% sprawności. Oznacza to, że efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30% wyższa niż w procesie oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni i ciepła w kotłowni.
[1] Zgodnie z regułą, w przypadku, gdy ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji lub wartość premii kogeneracyjnej wynikająca z tej ilości, objęta ofertami złożonymi przez uczestników danej aukcji, jest nie większa niż maksymalna ilość lub wartość wynikająca z ogłoszenia o aukcji, aukcję wygrywają uczestnicy aukcji, którzy zaoferowali najniższą wysokość premii kogeneracyjnej, aż do wyczerpania 80% ilości energii elektrycznej objętej ofertami złożonymi przez uczestników danej aukcji.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki