Ciepłownictwo

PEC Gliwice Sp. z o. o. odznaczone prestiżową nagrodą – Lider Transformacji Energetycznej

Strategia 2040 miasta Gliwice w obszarze dostaw ciepła PEC-Gliwice Sp. z o. o. z nagrodą Lidera Transformacji Energetycznej.

Strategia 2040 miasta Gliwice jaka powstała w 2022 r. to podstawowy dokument zarządzania miastem – ogólny, długofalowy plan jego rozwoju. Nowa strategia rozwoju Gliwic wyznacza główne kierunki działania w perspektywie 2040 r. Jednym z elementów Strategii są cele środowiskowe, dzięki którym Miasto Gliwice winno rozwijać innowacyjność rozwiązań sprzyjających ludziom i środowisku naturalnemu – słowem transformacja dobrze zaplanowana i realizowalna. PEC-Gliwice Sp. z o.o. jako Spółka miejska jest motorem napędowym i ambasadorem transformacji energetycznej w Gliwicach. Odpowiada bezpośrednio za realizowanie kolejnych kroków dekarbonizacji produkcji i dystrybucji ciepła, czego efektem będzie odejście od węgla przy produkcji ciepła i związana z tym głęboka redukcja emisji CO2 do atmosfery.

Na zakończonym dnia 20 marca br. Kongresie Klimatycznym w Warszawie wśród nagrodzonych uczestników konkursu w kategorii Inwestycja nagrodę Lidera Transformacji Energetycznej odebrała Miejska Spółka Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplej – Gliwice Sp. z o.o. Kapituła konkursu w pierwszym etapie oceny wniosku dopuściła projekt do kolejnej fazy oceny, w której przedstawiono podstawowe kamienie milowe postępującej dekarbonizacji przedsiębiorstwa wraz z przedstawieniem doboru technologii, stosowanych schematów działania, niektórych zamierzeń na poziomie bloków roboczych, bilansów przepływu energii elektrycznej, ciepła oraz efektów środowiskowych i terminów realizacji zamierzeń. Niektóre z nich jak Park Zielonej Energii tj. rozbudowa PEC-Gliwice Sp. z o.o. o kocioł wielopaliwowy, magazyn ciepła, czy panele termiczne znajdują się na etapie pozyskiwania pozwoleń na budowę oraz zamykaniu montażu finansowego. Stosowne wnioski o dofinansowanie zostały złożone i czekają na rozstrzygnięcia.

Spółka rozstrzyga aktualnie przetarg na inżyniera kontraktu największej i najnowocześniejszej budowy w historii Przedsiębiorstwa Parku Zielonej Energii oraz przygotowuje się do wystawienia przetargu na generalnego wykonawcę inwestycji.

Park Zielonej Energii w programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał bardzo wysokie oceny tj. 94 punkty na 100 możliwych. Aktualnie odbywają się ostatnie ustalenia dotyczące dofinansowania inwestycji z funduszu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Proces przetargowy powinien się zakończyć z końcem tego roku.

Pierwsze ciepło i energia elektryczna z nowego źródła ciepła popłynie do gliwiczan w 2028 r.

Plan inwestycyjny został zbudowany w sposób zapewniający osiągnięcie statusu Efektywnego Systemu Ciepłowniczego, a całkowita redukcja CO2 w wyniku bieżąco realizowanych inwestycji i zamierzeń ma przynieść ograniczenie emisji CO2 na poziomie 70% w stosunku do roku 2022. U podstaw planu dekarbonizacji jaka została zauważona i nagrodzona w Warszawie to decentralizacja systemu ciepłowniczego, podniesienie bezpieczeństwa paliwowego jednostek wytwórczych po zakończeniu eksploatacji kopalni KWK Sośnica. To wreszcie położenie nacisku na współdzielenie sieci ciepłowniczej (dwukierunkowa wymiana ciepła), również pomiędzy Spółkami miejskimi w celu pozyskiwania ciepła odpadowego czy kogeneracyjnego z miasta Gliwice. Paliwa jakie będą wykorzystywane w przyszłości i jakie zostały ujęte w realizowanym procesie bieżących inwestycji to: słońce, paliwa alternatywne (odpady kaloryczne pozostałe po procesie recyklingu), energia elektryczna, ciepło odpadowe (oczyszczone ścieki komunalne miasta Gliwice), gaz ziemny, ciepło z wysokosprawnych kogeneracji ulokowanych w obszarze miasta.

Dekarbonizacja ma w swoich celach zrównoważenie oczekiwań dotyczących redukcji CO2 ze stawianiem kolejnych kroków w obniżaniu cen dostawy ciepła i zapewnieniu bezpieczeństwa dostawy ciepła dla gliwiczan. Nagroda ma dla nas charakter potwierdzający, że kierunek działania i klocki z których budujemy cieplno- energetyczną przyszłość Miasta Gliwice znajdują poza lokalne uznanie. Ta nagroda zamyka pierwsze dwa etapy szeregu inwestycji dekarbonizacyjnych – mówił Krzysztof Szaliński, Prezes PEC-Gliwice Sp. z o.o.

Źródło: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – GLIWICE Spółka z o.o.

Działy

Reklama