CSR w energetyce » Jubileuszowa akcja A-CHA za nami. Czas na 11. edycję

Jubileuszowa akcja A-CHA za nami. Czas na 11. edycję

15 mar 2024 Możliwość komentowania Jubileuszowa akcja A-CHA za nami. Czas na 11. edycję została wyłączona

Program społeczny o charakterze wolontariatu grupowego „Aktywni Charytatywni” napędzają Energa SA i Fundacja Energa. Akcja jest skierowana do pracowników Grupy ORLEN, ich rodzin, znajomych i przyjaciół, którzy dbając o swoje zdrowie wspierają najbardziej potrzebujących. Do tej pory wspólnie udało się pokonać ponad 4 miliony km i przekazać pomoc wartą ponad 2,3 mln zł. Właśnie podsumowano 10. edycję i zainaugurowano kolejną, 11. już akcję. Cel? 250 tys. km do pokonania wspólnymi siłami.

Założeniem programu jest aktywność w dowolnej formie – spaceru, biegu, jazdy na rowerze, hulajnodze czy rolkach. Swoje wyniki uczestnicy monitorują za pośrednictwem dowolnie wybranej przez siebie aplikacji. Każdy przebyty kilometr jest dodawany do wspólnej puli uzbieranej przez wszystkich uczestników programu. Jeśli w określonym czasie uda się przekroczyć założony pułap kilometrów, środki zostaną przekazane przez Fundację Energa wybranym beneficjentom.

11. edycja czas start!

29 lutego na terenie Olivia Centre w Gdańsku, odbył się finał 10. edycji programu. Wręczono nagrody, a jednocześnie zainaugurowano 11. edycję ACHA. Tegoroczny cel to 250 tys. km, po jego osiągnięciu Fundacja Energa przekaże 250 tys. zł potrzebującym. Beneficjentami w 2024 r. będą dzieci, osoby starsze i schroniska dla zwierząt.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie A-CHA

W 11. edycji aktywności sportowe będzie można rejestrować do końca roku, korzystając z dowolnej aplikacji. Po założeniu konta na stronie programu pod adresem acha.energa.pl każdy uczestnik otrzymuje dostęp do swojej indywidualnej strefy, gdzie ewidencjonowana jest suma jego dotychczasowych dokonań. Niezmiennie, każda osoba, która pokona co najmniej 100 km, będzie mogła zaproponować beneficjenta, którzy będą poddawani pod głosowanie wszystkich uczestników.

 250 tys. zł od Fundacji Energa w zamian za 350 tys. km zdobyte!

W jubileuszowej 10. edycji wzięło udział 477 uczestników – w tym 225 kobiet i 252 mężczyzn. Pracownicy Grupy ORLEN stanowili 81% tej grupy. W okresie 7 miesięcy, od czerwca do grudnia 2023 roku, wykręcono wspólnie 354 049 km, raportując swoje aktywności w 3 grupach: na kółkach, na nogach i w trybie mieszanym. Tym samym na ostatniej prostej wspólny licznik przekroczył założony cel tj. jubileuszowe 350 tys. km. Postępy można było na bieżąco śledzić na stronie acha.energa.pl

Wzorem Tour de Pologne, zorganizowano sztafetę miast, odwiedzając pracowników w kolejnych 7 miastach. To Gdańsk, Ostrołęka, Płock, Kalisz, Słupsk, Elbląg i Toruń. Na miejscu zachęcano do wspólnych aktywności, sprawdzano wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, stan rowerów i skutecznie inspirowano kolejnych uczestników.

Najbardziej aktywne okazały się województwa: pomorskie, mazowieckie i warmińsko-mazurskie. To właśnie na Pomorzu uzbierano niemal połowę kilometrów.

Poszczególne spółki Grupy Energa dopingowały się wzajemnie. Najbardziej aktywna była Energa Operator.

Wszyscy uczestnicy akcji, którzy dołożyli co najmniej 100 km do wspólnej puli programu, mieli możliwość wskazania placówki czy instytucji, która potrzebuje wsparcia. Propozycje zostały poddane pod głosowanie. Tak wytypowane organizacje stanowiły co najmniej połowę finalnych beneficjentów programu wyłonionych przez komisję.

Najbardziej aktywni uczestnicy mogą pochwalić się imponującymi wynikami. To ponad 10, 8 tys. km na kółkach, 7,6 tys. km w ramach aktywności mieszanych i ponad 3,3 tys. pieszo!

Pomoc o wartości 25 tys. zł

Każdy z podmiotów wyłonionych podczas 10. edycji programu otrzymał 25 tys. zł. Na liście beneficjentów akcji znalazły się szpitale, fundacje czy placówki pomocowe z całej Polski:

  1. Szpital Morski im. PCK, Gdynia
  2. Fundacja Dzieciom Zdążyć z Pomocą, Warszawa
  3. Teen Challenge Chrześcijańska Misja Społeczna Oddział w Płocku
  4. Fundacja Mocni Miłością, Kalisz
  5. Fundacja UNAWEZA, Warszawa
  6. Hospicjum im. dr Aleksandry Gabrysiak, Elbląg
  7. Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Socjalizacyjna, Ciechanów
  8. Placówka Pieczy Zastępczej Korczakówka, Ostrołęka
  9. Stowarzyszenie Pelikan, Gdańsk
  10. Powiatowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza, Wielgie

Cele zrównoważonego rozwoju

Program Aktywni Charytatywni wspiera realizację czterech Celów Zrównoważonego Rozwoju (ang. SDG – Sustainable Development Goals) wyznaczonych przez ONZ:

Cel nr 3 Dobre zdrowie i jakość życia

Cel nr 7 Czysta i dostępna energia

Cel nr 10 Mniej nierówności

Cel nr 11 Zrównoważone miasta i społeczności

Źródło: Grupa ENERGA 

Wpis został opublikowany 15 mar 2024 w następujących kategoriach: CSR w energetyce. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.