5 marca br. odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Współpracy Międzynarodowej (WG1) skupiającej przedstawicieli krajowych dozorów jądrowych państw członkowskich Unii Europejskiej, które poprowadziła przedstawicielka PAA, dyrektor Biura Polityk Strategicznych i Współpracy Międzynarodowej, Iga Pocztarek-Tofil.
Przedstawicielka PAA objęła przewodnictwo w grupie roboczej WG1 wraz z początkiem 2024 r. W trakcie posiedzenia omówiono aktualne wyzwania związane z bezpieczeństwem jądrowym i planem prac grupy. Agenda spotkania objęła m.in. przeglądy tematyczne bezpieczeństwa jądrowego w zakresie ochrony przeciwpożarowej i zarządzania starzeniem, realizacje planu działań wzmacniających zabezpieczenia obiektów jądrowych przed wydarzeniami zewnętrznymi, przeglądy międzynarodowe krajowych ram bezpieczeństwa jądrowego. Omówiono również plany związane z pracami dotyczącymi małych reaktorów modułowych (SMR) na forum Unii Europejskiej oraz plany związane z rozwojem regulacji w obszarze fuzji.
Grupa Robocza ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Współpracy Międzynarodowej (WG1)
WG1 jest grupą zajmującą się bezpieczeństwem jądrowym i współpracą międzynarodową działającą w ramach ENSREG (ang. European Nuclear Safety Regulatory Group). Prace grupy koncentrują się wokół wymiany doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i współpracy między dozorami jądrowymi z państw członkowskich UE, w odniesieniu do elektrowni i obiektów jądrowych oraz nie-energetycznych zastosowań promieniowania jonizującego. WG1 wspiera prace ENSREG (Europejskiej Grupy Organów Regulacyjnych ds. Bezpieczeństwa Jądrowego).
ENSREG (ang. European Nuclear Safety Regulatory Group)
ENSREG to grupa zrzeszająca organy dozoru jądrowego z państw Unii Europejskiej – w tym Państwową Agencję Atomistyki. W pracach Grupy bierze również udział przedstawiciel Komisji Europejskiej. Grupa posiada kompetencje doradcze Komisji Europejskiej. Celem ENSREG jest ułatwianie współpracy i wymiany informacji między państwami członkowskimi Unii Europejskiej w kwestiach związanych z bezpieczeństwem jądrowym i gospodarką odpadami promieniotwórczymi. W ramach ENSREG prowadzone są również wzajemne przeglądy bezpieczeństwa jądrowego obiektów jądrowych.
Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki