Rada Nadzorcza Polenergii uzupełniła skład Zarządu Grupy. Nowym Prezesem Zarządu Polenergii został Jerzy Zań. Do Zarządu, w charakterze Wiceprezesa, wejdzie także Andrzej Filip Wojciechowski. To dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk, Przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergii. Jerzy Zań pełnił dotychczas funkcję CFO (Chief Financial Officer) grupy spółek Dominiki Kulczyk, a Andrzej Filip Wojciechowski był COO (Chief Operating Officer) w grupie.
1 marca doszło także do zmian w Radzie Nadzorczej. Dołączył do niej Jacek Głowacki, były wieloletni Prezes Zarządu Polenergii i bliski współpracownik Jana Kulczyka, a potem Dominiki Kulczyk.
– Bardzo silna pozycja Polenergii na rynku i realizacja projektów onshore’owych daje nam stabilny fundament do realizacji nowego wyzwania, jakim jest budowa trzech morskich farm wiatrowych o ogromnej mocy. To trudny i wymagający projekt, który wymaga od Zarządu nowej dynamiki działań i nowej energii. Jednym z największych wyzwań spółki będzie zbudowanie konsorcjum banków i zapewnienie finansowania tego projektu, dlatego Prezesem Polenergii zostaje mój CFO – człowiek z ogromnym doświadczeniem w bankowości – Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A.
Jerzy Zań posiada blisko 25 lat doświadczenia w finansach i bankowości, gdzie zajmował kluczowe stanowiska związane z rozwojem i zarządzaniem biznesu oraz operacjami finansowymi.
W latach 2019-2023 Wiceprezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska, który specjalizuje się w finansowaniu zielonych inwestycji, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Bankowość. Ukończył studia Executive MBA Carlson School of Management University of Minnesota, prowadzone we współpracy ze Szkołą Główną Handlową.
– Dołączenie do Zarządu Polenergii to wielki zaszczyt. To Grupa z doskonałymi wynikami i niezwykłym potencjałem. Bardzo się cieszę z ogromnego zaufania, jakim obdarzyła mnie Rada Nadzorcza, a przede wszystkim Przewodnicząca Rady, Dominika Kulczyk. Polenergia rozwija się w wyjątkowo dynamicznym tempie. W ostatnich czterech latach wartość akcji spółki wzrosła o 300%. To bardzo silny fundament do kontynowania działań na jeszcze większą skalę. Priorytetem Polenergii jest dziś budowa i uruchomienie farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Projekty Bałtyk o łącznej mocy do 3000 MW otworzą całkowicie nowy etap transformacji energetycznej naszego kraju – Jerzy Zań, Prezes Zarządu Polenergia S.A.
Wiceprezesem Zarządu został Andrzej Filip Wojciechowski, który ukończył Wyższą Szkołę Handlu i Prawa (obecnie Uczelnia Łazarskiego) oraz studia MBA Carlson School of Managment University of Minnesota, prowadzone we współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Karierę zaczynał w Narodowym Banku Polskim jako współpracownik prof. Leszka Balcerowicza.
Specjalizuje się w transformacjach biznesowych, a w szczególności budowaniu strategii nakierowanych na wzrost wartości, zarządzania implementacją kluczowych czynników wzrostu, zmianach modeli biznesowych, budowie finansowania, zarządzaniu kryzysowym, jak również budowaniu i rozwoju zespołów. Doświadczenie zdobywał w europejskich spółkach operujących w różnych branżach.
Po uzupełnieniu Zarząd Polenergii będzie pracował w czteroosobowym składzie. Oprócz Jerzego Zania i Andrzeja Filipa Wojciechowskiego, tworzą go Piotr Maciołek oraz Iwona Sierżęga.
Jednocześnie doszło także do zmian w Radzie Nadzorczej Polenergii. Dołączył do niej Jacek Głowacki, były Prezes Zarządu Polenergii, Członek Zarządu Polenergia Holding oraz Polenergia International w latach 2011-2019.
To jeden z kluczowych ekspertów nadzorujących liberalizację polskiego sektora energetycznego oraz Wiceprezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Jacek Głowacki to absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, posiada także dyplom MBA Uniwersytetu Chicago. W ostatnim czasie pełnił funkcję Prezesa Zarządu w należącej do Grupy Elektrociepłowni Nowa Sarzyna.
– Wybór Jerzego Zania i Andrzeja Filipa Wojciechowskiego to ogromne wzmocnienie Zarządu Polenergii przed realizacją kluczowych projektów na Morzu Bałtyckim, a to niezwykle ważny komunikat dla rynku i naszych inwestorów. Już dziś mamy zakontraktowane najważniejsze elementy pierwszych dwóch farm wiatrowych. Teraz czas na zamknięcie finansowania i rozpoczęcie etapu konstrukcyjnego. Nasze projekty offshore’owe zmienią krajobraz polskiej energetyki na niespotykaną do tej pory skalę, zasilając zieloną energią miliony polskich domów. To najważniejsze zadanie, które stoi przed nowym Zarządem Polenergii – Dominika Kulczyk, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polenergia S.A.
Niedawno Polenergia i Equinor, które rozwijają wspólnie morskie farmy wiatrowe, podpisały finalne umowy z dostawcami turbin wiatrowych i fundamentów. 100 nowoczesnych, morskich turbin wiatrowych dla projektów Bałtyk II i Bałtyk III dostarczy Siemens Gamesa. 100 monopali dla obu projektów wyprodukuje z kolei holenderska spółka SIF Netherlands B.V. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk, o łącznej mocy do 3000 MW, dostarczą zieloną energię dla ponad 4 milionów gospodarstw domowych. To inwestycje o strategicznym znaczeniu dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
Źródło: Polenergia SA