Elektroenergetyka

Wiceministrowie Klimatu i Środowiska rozmawiali w Paryżu o transformacji energetycznej

Ministrowie ds. energii z całego świata spotkali się w Paryżu na konferencji Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). W wydarzeniu, które odbywa się 13 i 14 lutego 2024 r., biorą udział Wiceministrowie Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka oraz Krzysztof Bolesta.

W wydarzeniu, będącym jednocześnie okazją do uczczenia 50. rocznicy założenia MAE, uczestniczą przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry, a także ministrowie z 31 krajów członkowskich MAE oraz z krajów partnerskich na całym świecie, w tym z Kolumbii, Kostaryki, Egiptu, Kenii, Senegalu, Singapuru i Ukrainy. W spotkaniach udział brali ponadto przedstawiciele firm energetycznych oraz liderzy sektora finansów i społeczeństwa obywatelskiego.

Spotkanie ministerialne odbywa się w kluczowym momencie dla rynków energii i transformacji sektora energii na całym świecie. Dyskutowane kwestie obejmowały m.in. zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego związane z inwazją Rosji na Ukrainę, napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie i poza nim oraz tegoroczną konferencję klimatyczną COP28.

Dotychczasowa współpraca

W pierwszym dniu debat ministrowie ds. energii rozmawiali m.in. na temat dotychczasowej współpracy państw w zakresie transformacji energetycznej.

– Obniżenie kosztów magazynowania energii jest najważniejszym krokiem na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Pomoże nam to zwiększyć integrację odnawialnych źródeł energii z systemami energetycznymi – mówił Wiceminister Miłosz Motyka w trakcie debaty dotyczącej dotychczasowej współpracy państw członkowskich MAE.

– Innowacyjne technologie wymagają zarówno cierpliwego, jak i długoterminowego finansowania. Władze powinny dać inwestorom jasny sygnał — jeśli technologia ta spełnia wymagania i przyczynia się do realizacji celów klimatycznych, otrzyma wsparcie – dodał Wiceminister Motyka.

Dialog pod przewodnictwem Polski

W ramach jubileuszowego spotkania członków MAE odbył się dialog ministerialny zatytułowany „Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez transformację energetyczną”. Wydarzenie odbyło się pod przewodnictwem polskiej delegacji. W rozmowie prócz wiceministra Krzysztofa Bolesty uczestniczyli także Minister Energii Ukrainny German Galuschenko, Zastępca Sekretarza Energii Stanów Zjednoczonych Ameryki David Turk, Minister Stanu Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii Kazuchika Iwata, Minister Energii i Ropy Kenii Chirchir Davis, oraz Ambasador Indii we Francjii i Monako Jawed Ashraf.

– Transformacja energetyczna jest procesem nieodwracalnym. Potrzebujemy tej zmiany, aby nie dopuścić do dalszego wzrostu średniej temperatury na ziemi. Odstępując od paliw kopalnych chcemy też poprawić bezpieczeństwo energetyczne – mówił w trakcie debaty Wiceminister Krzysztof Bolesta.

Jak dodał, transformacja energetyczna powinna przebiegać w sposób zapewniający bezpieczeństwo.

– Działając wspólnie, nie możemy lekceważyć znaczenia różnorodności. Zapewnienie dostępu do bezpiecznych dostaw energii, po akceptowalnej cenie, pozwoli wyeliminować problem ubóstwa energetycznego oraz pozwoli uzyskać dla procesu akceptację społeczną – podkreślał Wiceminister Bolesta.

Wiceminister wskazywał ponadto, że powodzenie transformacji jest uzależnione od rozwoju nowych technologii, dostępu do surowców krytycznych oraz akceptacji społecznej i udziału społeczeństwa w procesie transformacji.

– Społeczeństwa muszą widzieć pozytywne efekty tych zmian na szczeblu lokalnym. Muszą je odczuwać – oddychając czystszym powietrzem, korzystając z dostępnej cenowo czystej energii, odczuwając lepszą jakość życia – mówił.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama