Polsko-koreańska współpraca w zakresie energetyki jądrowej, wodoru czy odnawialnych źródeł energii to główny temat spotkania Wiceministra Klimatu i Środowiska Miłosza Motyki i Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Macieja Bando z Ambasadorem Republiki Korei w Polsce Hoonmin Lim, które odbyło się 7 lutego 2024 r.
– Nowy rząd jest w pełni zaangażowany w transformację energetyczną, a energia jądrowa jest ważnym elementem tego procesu. Wdrożenie energetyki jądrowej jest postrzegane jako kluczowy element strategii energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego państwa – powiedział Wiceminister Klimatu i Środowiska Miłosz Motyka.
Jak dodał Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, z badania przeprowadzonego w grudniu 2023 r. wynika, że w Polsce przeważają zwolennicy budowy elektrowni jądrowej.
Poparcie dla budowy elektrowni jądrowych wynosi obecnie 89,9%. Tylko 7,2% Polaków jest przeciwnych temu pomysłowi. Szczególnie istotne jest to, że większość respondentów (76,6%) opowiada się pozytywnie za lokalizacją elektrowni jądrowej w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca zamieszkania – podsumował podsekretarz stanu Maciej Bando.
Strona polska jest zainteresowana rozwojem współpracy z Koreą w innych obszarach związanych z energetyką, takich jak: wodór, szczególnie zielony wodór, efektywność energetyczna i technologie umożliwiające przemysłowi ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, takie jak CCUS, oraz rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw – dodał Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Maciej Bando.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska