News » Polska nie ustala dziś celu redukcji na 2040

Polska nie ustala dziś celu redukcji na 2040

7 lut 2024 Możliwość komentowania Polska nie ustala dziś celu redukcji na 2040 została wyłączona

Komisja Europejska wydała dziś komunikat zawierający pierwszą propozycję celu klimatycznego dla Unii Europejskiej na 2040 r. Komunikat jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Jego opublikowanie nie oznacza konieczności realizacji propozycji w nim zawartych. Polska nie ustala dziś celu redukcji emisji na 2040 r.

Jako kraj członkowski aktualnie koncentrujemy się na realizacji celów na lata 2030 i 2050, które zostały uzgodnione i przyjęte wcześniej. W toku analiz i konsultacji społecznych wkrótce wypracujemy skuteczną strategię sprawiedliwej transformacji, jednocześnie dążąc do osiągnięcia neutralności klimatycznej koniecznej dla zapewnienia bezpieczeństwa ludziom, przyrodzie i gospodarce.

W odpowiedzi na komunikat Komisji Europejskiej, Polska będzie podnosić potrzeby wzmocnienia polskiej i europejskiej gospodarki oraz walki z ubóstwem energetycznym. Rząd kierować się będzie wyważonym interesem społecznym, z uwzględnieniem naszego puntu wyjścia i rozłożenia kosztów adekwatnie do możliwości Polski względem pozostałych państw członkowskich UE. Oficjalne stanowisko Polski co do propozycji celu na 2040 r. zostanie wypracowane w toku analiz i konsultacji.

6 lutego 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wiceministry Klimatu i Środowiska Urszuli Zielińskiej oraz Wiceministra Klimatu i Środowiska Krzysztofa Bolesty na temat komunikatu Komisji Europejskiej.

Dodatkowe informacje

W ramach budowania bezpieczeństwa klimatycznego, Unia Europejska przyjęła do tej pory dwa cele redukcyjne na poziomie UE, tj.: cel na 2030 r. – redukcja emisji na poziomie co najmniej 55% w stosunku do 1990 r. oraz cel na 2050 r. – osiągnięcie neutralności klimatycznej. Komunikat w sprawie celu na 2040 r. jest więc propozycją kolejnego celu pośredniego na drodze do osiągnięcia celu na 2050 r.

Materiały

Nagranie audio: konferencja prasowa z udziałem wiceministry klimatu i środowiska Urszuli Zielińskiej oraz wiceministra klimatu i środowiska Krzysztofa Bolesty na temat komunikatu Komisji Europejskiej.
Nagranie audio.mp3 18.75MB

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Wpis został opublikowany 7 lut 2024 w następujących kategoriach: News, Ochrona Środowiska. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.