Kondycja sektora ciepłownictwa systemowego oraz transformacja energetyczna to główne tematy rozmów Minister Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski z przedstawicielami Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie w Gnieźnie. Spotkanie, w którym uczestniczyła również Wiceministra Urszula Zielińska, odbyło się 29 grudnia 2023 r.
– Ponad 15 mln Polaków zamieszkuje w budynkach przyłączonych do sieci ciepłowniczych. Mamy świadomość ogromu pracy, która będzie potrzebna w najbliższych latach w zakresie transformacji systemu ciepłowniczego. Są to działania szczególnie istotne, gdyż będą one świadczyć o cenie i jakości ciepła, jakie mieszkańcy Polski będą otrzymywać do swoich domów – mówiła Minister Paulina Hennig-Kloska w trakcie spotkania.
Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska podkreślała, że ciepłownictwo systemowe w odróżnieniu od sektora elektroenergetycznego czy gazowego, nie tworzy krajowego systemu ciepłowniczego, dlatego planowanie ma charakter zdecentralizowany i uzależniony jest od lokalnych uwarunkowań. Jak mówiła, ta charakterystyka sektora determinuje planowanie lokalne z kluczową rolą władz samorządowych, ściśle współpracujących z przedsiębiorstwem energetycznym zapewniającym dostawy ciepła na terenie danego miasta lub gminy.
– Samorząd powinien być centrum lokalnego planowania energetycznego, ponieważ posiada wszelkie niezbędne dane odnośnie do planu zagospodarowania przestrzennego, kierunków urbanizacji terenów należących do miast i gmin, lokalizacji przemysłu, komunikacji itp., a przede wszystkim dane dotyczące użytkowników (odbiorców ciepła) oraz wytwórców – różnych dostępnych na danym terenie systemów zaopatrzenia. Inwestycje przedsiębiorstw ciepłowniczych powinny zatem w pełni odpowiadać zapotrzebowaniu lokalnej społeczności i spełniać to zapotrzebowanie w sposób efektywny kosztowo, korzystając z dostępnych lokalnie nośników energii – mówiła Minister Hennig-Kloska.
– W zakresie transformacji ciepłownictwa kluczowe będzie uzupełnienie brakujących dokumentów strategicznych, których aktualizacja jest dziś konieczna. To m. in. Polityka Energetyczna Polski 2040, Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu czy programy sektorowe jak Strategia dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 – dodała.
Fundusze na transformację sektora
Minister odniosła się ponadto do kwestii wsparcia finansowego w zakresie transformacji sektora i efektywnego dostarczania ciepła.
– Wyzwanie jest ogromne. To setki miliardów złotych potrzebnych na transformację w cieple systemowym. Dysponujemy konkretnymi narzędziami wsparcia. Niektóre programy wsparcia już funkcjonują, część nowych programów uruchomimy na początku roku, a nad kolejnymi pracujemy. Będziemy też uruchamiać środki z KPO, których część jak wiemy trafiła już do Polski – podkreślała Minister Hennig-Kloska.
Jak poinformowała Wiceministra Urszula Zielińska, aktualnie na transformację branża ciepłownictwa systemowego ma do wykorzystania w najbliższych kilku latach około 19 mld zł.
– To programy zarówno istniejące, jak i te które uruchomimy z początkiem 2024 r., w tym m.in. nowy nabór w programie „OZE dla ciepłownictwa” o wartości ok. 2 mld zł – dodała Wiceministra Zielińska.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska