OZE

RWE z sukcesami powiększa swoje zielone portfolio w Polsce

Urząd Regulacji Energetyki w Polsce przyznał RWE kontrakty różnicowe dla projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 66 Mwac. Duża część projektów pochodzi z portfolio spółki Alpha Solar, która od 2022 r. należy do RWE, ich realizacja ma rozpocząć się w 2024 r.

RWE z sukcesami rozszerza swoje zielone portfolio w Polsce. Firma uzyskała od polskiego Urzędu Regulacji Energetyki kontrakty różnicowe (CfD) na projekty solarne o łącznej mocy 66 megawatów (MWac). Ten sukces w ostatnich aukcjach OZE oznacza kolejny, ważny kamień milowy w zaangażowaniu RWE w transformację energetyczną Polski – cel, który firma aktywnie realizuje od momentu wejścia na polski rynek w 2007 r.

Portfolio RWE, które odniosło sukces w aukcjach, składa się ze średnich i małych projektów fotowoltaicznych, o zróżnicowanym harmonogramie budowy. Większość z przewidzianych do realizacji projektów rozpocznie proces budowy w 2024 r. i będzie zlokalizowana w województwach: Warmińsko-Mazurskim, Wielkopolskim, Łódzkim i Dolnośląskim. Duża część projektów została przygotowana przez polskiego dewelopera Alpha Solar, który w 2022 r. został przejęty przez RWE.

Katja Wünschel, CEO RWE Renewables Europe & Australia: Polska jest jednym z naszych głównych rynków i oferuje doskonałe lokalizacje zarówno dla energetyki wiatrowej, jak i słonecznej. Obserwujemy stały rozwój odnawialnych źródeł energii i jesteśmy zdeterminowani, aby przyczynić się do transformacji energetycznej Polski. Dzięki ostatnim sukcesom w aukcjach jeszcze bardziej wzmacniamy naszą silną pozycję w lądowej energetyce wiatrowej i robimy kolejny krok w kierunku rozwoju znaczącego sektora energetyki słonecznej w Polsce.

Agnieszka Wojnarowska, Dyrektor ds. Rozwoju Lądowej Energetyki Wiatrowej i Słonecznej RWE Renewables Poland: Sukces w tym przetargu umacnia naszą pozycję wiodącego producenta zielonej energii odnawialnej i pozwala długoterminowo zabezpieczyć cześć strumienia przychodów. Od ponad 15 lat RWE jest aktywnym inwestorem w Polsce. Firma jest długofalowym oraz stabilnym partnerem oferującym korzystne warunki oraz przejrzysty sposób współpracy.

RWE posiada w Polsce farmy fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej ponad 32 MW, zlokalizowane m. in. w województwach: Zachodniopomorskim, Wielkopolskim i Podlaskim.

Firma przygotowuje się do dalszych inwestycji, rozszerzając działalność na kolejne województwa. Obecnie RWE w Polsce posiada w budowie farmy fotowoltaiczne o mocy ponad 100 MW.

W latach 2024-2030 RWE zainwestuje 55 mld euro na całym świecie i rozszerzy swoje zielone portfolio do ponad 65 gigawatów (GW). RWE zamierza zainwestować 40% z planowanych 55 mld euro w rozwój działalności związanej z lądową energią wiatrową i słoneczną. Moc zainstalowana w globalnym portfolio lądowej energetyki wiatrowej RWE wzrośnie z 8,6 GW obecnie do 14 GW do 2030 r., a moc farm fotowoltaicznych zwiększy się z 3,9 GW do 16 GW.

Źródło: RWE               

Działy

Reklama