News » Prezes URE ponownie wyznaczył TGE na operatora rynku energii elektrycznej (Nominated Electricity Market Operator, NEMO)

Prezes URE ponownie wyznaczył TGE na operatora rynku energii elektrycznej (Nominated Electricity Market Operator, NEMO)

1 gru 2023 Możliwość komentowania Prezes URE ponownie wyznaczył TGE na operatora rynku energii elektrycznej (Nominated Electricity Market Operator, NEMO) została wyłączona

TGE po raz pierwszy została wyznaczona NEMO w 2015 r. W sierpniu br. Towarowa Giełda Energii wystąpiła do Prezesa URE z wnioskiem o ponowną nominację.

Po rozpatrzeniu wniosku, regulator wydał decyzję wyznaczającą TGE na operatora rynku energii elektrycznej w polskim obszarze rynkowym. Daje to TGE uprawnienia do przeprowadzania jednolitego łączenia rynków dnia następnego i dnia bieżącego na kolejne cztery lata.

W postępowaniu w sprawie wyznaczenia NEMO prowadzonym przez regulatora TGE dowiodła, że posiada niezbędne zasoby, w tym finansowe, zaawansowaną technologię informacyjną, infrastrukturę techniczną i procedury operacyjne gwarantujące skoordynowane przeprowadzenie łączenia rynków dnia następnego oraz dnia bieżącego. Ponadto TGE jest w stanie zagwarantować uczestnikom rynku otwarty dostęp do informacji dotyczących zadań operatora oraz wprowadziła odpowiednie mechanizmy nadzoru rynku.

***

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Wpis został opublikowany 1 gru 2023 w następujących kategoriach: News, Odbiorcy - Rynek Energii i Gazu. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.