Ciepłownictwo » Rusza PAP FakeHunter Challenge: energia i klimat – internauci na tropie fake newsów w energetyce

Rusza PAP FakeHunter Challenge: energia i klimat – internauci na tropie fake newsów w energetyce

16 lis 2023 Brak komentarzy

Transformacja energetyczna, ceny energii i ciepła oraz bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy ósmej edycji konkursu #FakeHunter Challenge, organizowanego przez Polską Agencję Prasową we współpracy z Polskim Towarzystwem Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ). Aby wziąć udział w konkursie, należy w dniach 23-25 listopada zgłosić do redakcji PAP fake newsy dotyczące sektora elektroenergetycznego.

Nieprawdziwe informacje powielane m. in. w Internecie to dziś duże wyzwanie, zwłaszcza, że wpływają one na opinię publiczną i gospodarkę. Ich skala jest ogromna. Na zlecenie PTEZ przeprowadzono badanie Internetu, obejmujące główne obszary tematyczne związane z branżą energetyczną, w których występują określone narracje dezinformujące. Przeanalizowano łącznie 2,5 mln wzmianek, 21,8 mln interakcji oraz 3,51 mld kontaktów z informacją na temat sektora energetycznego. Ponad 0,5 mln przebadanych wpisów, w jakimś stopniu powielało nieprawdę i fake newsy[1]. PTEZ podkreśla, że co drugi Polak przebywający w sieci napotykał treść związaną z sektorem energetycznym.

Odpowiedzią na skalę dezinformacji dotyczącej energetyki i ciepłownictwa jest kolejna edycja #FakeHunter Challenge. W konkursie może wziąć udział każdy (w wieku powyżej 13 lat), komu zależy na propagowaniu idei dostępu do wiarygodnych i rzetelnych informacji, zdobywaniu wiedzy na temat weryfikacji fake newsów, a także przeciwdziałaniu dezinformacji. W ramach konkursu przewidziano dwie konkurencje – mówi Mirosław Usidus, Koordynator Projektów PAP FakeHunter.

Pierwsza z nich to „Polowanie na fake newsy”. Zakłada wyszukiwanie w sieci nieprawdziwych informacji. Drugie pole rywalizacji to #FakeHunter Detektyw Foto-Wideo, który wymaga od uczestników wcielenia się w rolę „bacznego obserwatora”. Użytkownicy muszą odnaleźć w Internecie zdjęcia lub/i materiały video, które zawierają nieprawdziwe informacje lub służą dezinformacji. Trzecim elementem inicjatywy jest propozycja dla wszystkich, a szczególnie dla nauczycieli, wychowawców i edukatorów. W ramach konkurencji „Jak uczyć walki z fejkami?” organizatorzy zachęcają do podzielenia się kreatywnym pomysłem, w jaki sposób skutecznie uczyć weryfikowania informacji i jak docierać z wiedzą dotyczącą krytycznego myślenia i przeciwdziałania dezinformacji do różnych grup społecznych.

Warto wziąć udział w inicjatywie, zwłaszcza, że dla najaktywniejszych uczestników #FakeHunter Challenge (punkty z dwóch konkurencji sumują się) organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody: I miejsce – 8 tys. zł, II miejsce – 6 tys. zł, III miejsce – 3 tys. zł. Zwycięzców poznamy 1 grudnia.

Elementem wydarzenia będą również spotkania z ekspertami, w ramach konferencji organizowanej przez Polską Agencję Prasową, która odbędzie się 20 listopada 2023 r. Tematyka debaty koncentrować się będzie wokół kwestii transformacji energetycznej, zmian w ciepłownictwie i energetyce oraz wyzwań stojących przed tymi sektorami gospodarki. Wszystkie rozmowy będą transmitowane live na https://fake-hunter.pap.pl/.

– Dezinformacja zakorzeniła się we współczesnym środowisku informacyjnym na dobre. Sytuacja ta jest skrzętnie wykorzystywana przez państwa nieprzyjazne lub wrogie ośrodki wpływu – z pomocą fałszywych kont oraz mechanizmów automatyzacji publikowania treści (tzw. botów). Dlatego konieczne jest działanie i edukacja na temat funkcjonowania i transformacji sektora energetycznego – podkreśla Dorota Jeziorowska, Dyrektor Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych. – Jednym z elementów walki z dezinformacją jest wspólna inicjatywa Polskiej Agencji Prasowej i PTEZ – chcemy zaangażować Internautów do wspólnej weryfikacji niesprawdzonych informacji pojawiających się w rzeczywistości online. Nasze zaangażowanie w wydarzenie PAP jest również kolejnym z działań podejmowanych przez PTEZ w ramach kampanii „Energia Naprawdę”.

Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych jest partnerem wydarzenia organizowanego przez Polską Agencję Prasową.

Więcej na stronie: https://fake-hunter.pap.pl/challengeVIII

Regulamin konkursu: https://fake-hunter.pap.pl/sites/default/files/2023-10/regPL.pdf

[1] https://energianaprawde.pl/wp-content/uploads/2023/09/Energia_raport_AO.pdf

Źródło: Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych

Wpis został opublikowany 16 lis 2023 w następujących kategoriach: Ciepłownictwo, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Możesz zostawić komentarz lub użyć trackbacka.

Zostaw komentarz

Partnerzy działu

Reklama

Newsletter

Zapisując się do Newslettera otrzymasz bezpłatny dostęp do każdego wydania dwumiesięcznika „Nowa Energia”.

Warto zobaczyć