Współpraca polsko-ukraińska w sektorze energetycznym i bezpieczeństwo energetyczne w kontekście rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, to główny temat rozmowy minister Anny Moskwy z ministrem energetyki Ukrainy Germanem Galushchenko. Spotkanie odbyło się 15 listopada 2023 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Podczas spotkania podsumowano wspólne działania Polski i Ukrainy, które przyczyniły się do wsparcia systemu energetycznego Ukrainy w trudnym okresie rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę i jej infrastrukturę krytyczną.
– Wspólnym wysiłkiem z udziałem Polski, krajów UE, USA i innych krajów udało się skoordynować pomoc dla ukraińskiego sektora energetycznego. Ukraiński system elektroenergetyczny został zsynchronizowany z systemem Europy kontynentalnej, a Ukraina wyszła z rosyjskiej sieci. Dzięki skoordynowanym działaniom i współpracy polskiego rządu z polskimi firmami energetycznymi udało się zapewnić Ukrainie wsparcie materialne – powiedziała Anna Moskwa.
Minister Anna Moskwa podkreśliła zaangażowanie Polski na forum międzynarodowym w zakresie udzielania bieżącego, ale i długofalowego wsparcia dla Ukrainy, akcentując aktywne włączenie się naszego kraju we wsparcie Formuły Pokojowej dla Ukrainy ogłoszonej przez Prezydenta Zełenskiego.
– Wyrażam przekonanie, że ta inicjatywa i prace grupy roboczej 3 „Bezpieczeństwo energetyczne” Formuły Pokoju przyczynią się do dobrego przygotowania Ukrainy do odbudowy sektora energetycznego – podkreśliła Szefowa Resortu.
Podczas spotkania omówiono postępy w realizacji postanowień podpisanego w Kijowie 1 czerwca 2022 r. Memorandum o współpracy energetycznej pomiędzy Ministerstwem Klimatu i Środowiska Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Energetyki Ukrainy. Omówiono także możliwości dalszej współpracy Polski i Ukrainy w powojennej odbudowie Ukrainy i jej systemu energetycznego, który powinien opierać się na “zielonej” i sprawiedliwej transformacji.
– Zakrojona na szeroką skalę przebudowa sektora energetycznego Ukrainy stwarza ogromne możliwości dla przedsiębiorstw do udziału w “zielonym” rozwoju ukraińskiej gospodarki. Polskie firmy są zainteresowane eksportem sprzętu, technologii, usług i know-how na Ukrainę, a także importem surowców energetycznych oraz “zielonej” energii i gazów odnawialnych – podkreśliła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska