EkoMobility » Polska kluczowym dostawcą rozwiązań technologicznych na potrzeby ładowania pojazdów elektrycznych

Polska kluczowym dostawcą rozwiązań technologicznych na potrzeby ładowania pojazdów elektrycznych

13 lis 2023 Możliwość komentowania Polska kluczowym dostawcą rozwiązań technologicznych na potrzeby ładowania pojazdów elektrycznych została wyłączona

10 listopada 2023 r. Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński wziął udział w seminarium na temat elektromobilności zorganizowanym przez Ambasadę RP w Berlinie. Podczas wydarzenia, w którym uczestniczyli także przedstawiciele rządu federalnego Niemiec, wiceminister promował polskie technologie ładowania pojazdów elektrycznych oraz zachęcał do korzystania z polskich usług ładowania samochodów elektrycznych na stacjach w RFN.

Spotkanie dotyczyło prezentacji i promocji rozwiązań z zakresu elektromobilności, w tym przede wszystkim technologii i infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych oraz roli napędów bateryjnych w transporcie ciężkim.

– Elektromobilność i rozwój jej infrastruktury odgrywają ważną rolę w kontekście dekarbonizacji transportu ciężarowego i wyzwań stojących przed branżą motoryzacyjną. Rozwój współpracy w tym obszarze stwarza ogromne możliwości w zakresie rozwoju krajowych gospodarek – podkreślił Minister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Dalszy rozwój infrastruktury paliw alternatywnych powinien mieć charakter rynkowy, a w fazie przejściowej powinien być wspierany przez fundusze unijne w celu wyeliminowania ograniczeń mechanizmu rynkowego. Inwestycje muszą być przede wszystkim zrównoważone ekonomicznie.

– Transformacja sektora motoryzacyjnego będzie miała duży wpływ na polską gospodarkę. Już dziś baterie do samochodów elektrycznych produkowane w naszym kraju są wykorzystywane w pojazdach na całym świecie. Takich przykładów jest znacznie więcej: w Polsce produkowana jest infrastruktura ładowania i zeroemisyjne autobusy. Przejście na zeroemisyjny transport daje duże możliwości wzrostu gospodarczego i zatrudnienia w nowych i rozwijających się sektorach – zaznaczył Wiceminister Klimatu i Środowiska.

Rozwój usług transportowych jest też nie bez znaczenia dla polskiej gospodarki. Usługi transportowe są jednym z najważniejszych elementów łańcucha produkcji i dostaw. Ponadto coraz więcej klientów oczekuje od firm transportowych, by przewóz ich towarów miał jak najmniejszy ślad węglowy. Polska aktywnie wspiera też transformację tej branży w początkowej fazie rozwoju technologii bezemisyjnych samochodów ciężarowych. Niezbędne są dalsze inwestycje w nowoczesne, niskoemisyjne środki transportu oraz rozwój infrastruktury ładowania ciężarówek.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

 

Wpis został opublikowany 13 lis 2023 w następujących kategoriach: EkoMobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.