OZE

Opłacalny prąd ze słońca. TAURON o rozliczeniach prosumentów i efektywnym korzystaniu z fotowoltaiki

Dopasowana moc fotowoltaiki i wysoka autokonsumpcja to kluczowe warunki efektywnego korzystania z prądu ze słońca – przekonują eksperci TAURONA w nowych materiałach edukacyjnych dla prosumentów. Rozliczanie w systemie bilansowania energii dla każdej godziny sprzyja wyższej autokonsumpcji, a całość produkcji można prześledzić w bezpłatnym Raporcie Danych Pomiarowych. Dzięki fotowoltaice oszczędności na wydatkach za energię mogą sięgać ponad 50%.

– Produkcja prądu ze słońca przynosi długofalowe oszczędności w domach naszych klientów, dlatego wspieramy rozwój fotowoltaiki. Do sieci energetycznej TAURONA podłączonych jest już ponad 30% wszystkich mikroinstalacji w Polsce. Kompleksowe dostosowanie sieci do współpracy z OZE wymaga ogromnych nakładów inwestycyjnych oraz realizacji szeregu działań technicznych poprawiających sprawność i elastyczność sieci. Proces ten jest rozłożony na najbliższe lata – wyjaśnia Paweł Szczeszek, Prezes Grupy TAURON.

Eksperci TAURONA przypominają, że im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja tym oszczędności z fotowoltaiki są bardziej odczuwalne. Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej.

Spożytkowanie na własne potrzeby ok. 40% energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy. Taki poziom autokonsumpcji poprawi nie tylko opłacalność przedsięwzięcia, ale też pozwoli na poprawę parametrów jakościowych energii, co przełoży się na dłuższy czas życia urządzeń.

Czytelne rozliczenia i bezpłatny raport

Od kwietnia 2022 r. Ustawa OZE zobowiązuje wszystkich sprzedawców energii do prowadzenia rozliczeń na podstawie ilości energii sumarycznie zbilansowanej w każdej godzinie.

– Najpierw sumujemy energię, którą prosument pobiera z sieci w ciągu każdej godziny na wszystkich fazach. Następnie odejmujemy od tego sumę energii, którą w ciągu tej samej godziny wprowadza do sieci na wszystkich fazach. Energię pobraną i wprowadzoną, które zbilansowały się w każdej godzinie  traktujemy jako autokonsumpcję i jej nie rozliczamy. Rozliczamy jedynie energię, która się nie  zbilansowała – tłumaczy Rafał Kocoł, Ekspert ds. Fotowoltaiki w TAURON Sprzedaż.

Na swojej fakturze za prąd, prosument zobaczy więc energię pobraną – gdy pobierze więcej, niż wprowadzi do sieci lub wprowadzoną – gdy wprowadzi do sieci więcej niż pobierze w każdej godzinie.

Na fakturach nie ma wiec wskazań liczników, jak to miało miejsce przed 1 kwietnia 2022 r., ponieważ prosumenci są rozliczani na podstawie ilości energii zbilansowanej godzinowo, a ta nie wynika wprost ze wskazań licznika.

Warto podkreślić, że każdy prosument może  zweryfikować, ile prądu pobrał, a ile wprowadził do sieci swoją mikroinstalacją w każdej godzinie. Wystarczy zamówić bezpłatny Raport Danych Pomiarowych, który precyzyjnie opisuje ilości energii pobranej i oddanej zarówno przed i po bilansowaniu godzinowym. Raport ten można zamówić w serwisie Mój TAURON.

Atrakcyjne finansowanie

Jednym z ważniejszych czynników do rozważenia przy każdej inwestycji, jest jej sfinansowanie.

TAURON oferuje obecnie fotowoltaikę  z kredytem RRSO 0 procent   do 120 000 zł i  40 rat, bez wpłaty własnej oraz z pierwszą płatnością dopiero po dwóch miesiącach.

Inwestycja może stać się jeszcze bardziej opłacalna, dzięki dofinansowaniu z różnych programów, m. in. Mój Prąd, które może wynieść nawet 58 000 zł.

Fotowoltaika efektywnie współpracuje też z pompą ciepła. Dlatego TAURON, proponuje swoim klientom  zakup pompy ciepła z kredytem 0 procent na tych samych warunkach, co w przypadku fotowoltaiki.

Więcej o fotowoltaice i jej rozliczaniu w Strefie prosumenta na https://www.tauron.pl/net-billing-zasady-rozliczania i w poradniku TAURONA na tauron.pl/ebook

Źródło: TAURON Polska Energia SA

Działy

Reklama