Na półmetku II kadencji Młodzieżowa Rada Klimatyczna podsumowała i przeanalizowała swoją tegoroczną działalność. Podczas dwudniowych obrad, które zorganizowane zostały 26-27 października 2023 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, członkowie MRK spotkali się także z Wiceszefem Resortu Klimatu i Środowiska Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim.
Podsumowanie aktywności MRK w 2023 r. było głównym tematem obrad podczas pierwszego dnia posiedzenia. Na przestrzeni ostatnich miesięcy członkowie MRK uczestniczyli w wydarzeniach z obszaru m. in.: edukacji ekologicznej, społecznej odpowiedzialności za naturę, energetyki, zrównoważonego rozwoju i elektromobilności. Ponadto, wzięli udział w akcji sadzenia drzew w Lesie Kapturskim oraz w pracach kapituł konkursów: „Klimatyczny Nauczyciel Roku”, „Szkoła z Klimatem” oraz „Klimatyczny Człowiek Roku”. Podczas ostatniego roku MRK zajmowała się także opiniowaniem spraw związanych z klimatem, energią i środowiskiem, zwłaszcza w zakresie zmian legislacyjnych, znajdujących się we właściwości Ministra Klimatu i Środowiska.
– Powołanie Młodzieżowej Rady Klimatycznej było ważnym wydarzeniem dla resortu. Dobrze, że jej członkowie reprezentują bardzo różne środowiska i organizacje, a także mają różne doświadczenie życiowe i pochodzą z różnych miejsc w Polsce. Zapewnia to nie tylko szerokie spojrzenie na wiele kwestii związanych z transformacją energetyczną, ale pozwala też zbudować realną drogę do jej przeprowadzenia. Inwestycje, które są obliczone na wiele lat, zawsze powinny być realizowane w sposób konsensualny – mówił Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Podczas XIII posiedzenia, zgodnie z regulaminem rady, zostały też przeprowadzone ponowne wybory prezydium. W wyniku głosowania nową przewodniczącą MRK została Natalia Gajewska, Wiceprzewodniczącymi – Jadwiga Mizerska i Wojciech Stangierski, Sekretarzem – Paweł Dudziec, a Rzecznikiem – Adam Bujak.
Drugi dzień obrad poświęcony był debatom oraz podsumowaniu wydarzenia.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska