EkoMobility » Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

30 paź 2023 Możliwość komentowania Czy samochody elektryczne są ekologiczne? została wyłączona

Samochody elektryczne, w przeciwieństwie do aut z tradycyjnym silnikiem napędzanym paliwem, nie emitują w trakcie jazdy szkodliwych dla otoczenia zanieczyszczeń. Każdego roku, zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach zwiększa się liczba użytkowników tego typu pojazdów. Czy samochody elektryczne są naprawdę ekologiczne?

Praca samochodu elektrycznego opiera się na energii akumulowanej przez zewnętrzne źródło zasilania, co ma istotny wpływ na niskie koszty eksploatacji pojazdu w porównaniu do auta napędzanego paliwem. Dodatkowe oszczędności wynikają z silnika pozbawionego obiegu olejowego, z chłodzeniem powietrzem. Warto pamiętać, że w autach elektrycznych stosuje się tzw. system hamowania regeneracyjnego, pozwalającego na odzyskanie od 5-20% prądu elektrycznego. Pojazdy elektryczne generują także znacznie mniej hałasu niż samochody napędzane paliwem. Można nimi łatwo sterować, a płynna regulacja obrotów eliminuje konieczność montażu tradycyjnej skrzyni biegów. Największy atut samochodów elektrycznych stanowi jednak ich ekologiczność. W trakcie jazdy do atmosfery nie przedostają się żadne, szkodliwe spaliny. To właśnie dlatego samochody elektryczne kategoryzowane są jako „zielone pojazdy”. Czy jednak można mówić o pełnej ekologiczności tych aut? Niestety nie. Chociaż samochody nie zanieczyszczają środowiska, to do produkcji energii elektrycznej, którą są zasilane, wykorzystuje się spalanie węgla i gazu. Istnieją oczywiście odnawialne źródła, np. słońce i wiatr. Niestety, w Polsce ok. 90% energii pochodzi ze spalania węgla.

Ile kilometrów można przejechać samochodem elektrycznym na jednym ładowaniu?

Zasięg samochodów elektrycznych po jednym ładowaniu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i rodzaj baterii, styl jazdy, warunki pogodowe czy topografia terenowa. Współczesne samochody elektryczne wyposażone w coraz bardziej udoskonalane baterie o rosnącym zasięgu. Na rynku dostępne są zarówno modele przeznaczone do przejechania 200 km, jak i takie, którymi można pokonać nawet 500 kilometrów na jednym ładowaniu.

Przykładami modeli samochodów elektrycznych, które mają dość duży zasięg są Mercedes-Benz EQE, Tesla Model 3, Skoda Enyaq Sportline iV, Hyundai Kona Electric, Tesla Model X, Mercedes-Benz EQS, BMW i4, Audi Q8 e-tron, Tesla Model S, BMW iX, Volkswagen ID.3 czy Ford Mustang Mach-E. Jednak warto pamiętać, że zasięg pojazdu na jednym ładowaniu może się zmieniać w zależności od warunków drogowych. Na przykład silny wiatr, niska temperatura czy jazda po wzniesieniach może zwiększać pobór energii przez pojazd, ograniczając tym samym jego zasięg.

Gdzie ładować swój samochód elektryczny?

Ze względu na rosnącą popularność elektryków i troskę o środowisko zewnętrzne, regularnie zwiększa się liczba stacji ładowania. Każdy użytkownik samochodu, który chce skorzystać z zewnętrznego źródła energii niezbędnej do jazdy, może wejść na mapaładowania.pl i znaleźć najbliższy punkt. Na stronie umieszczone są stacje ładowania Tesli, Greenway, Elocity, Tauronu oraz Orlenu. Chcąc sprawdzić szczegółowe informacje na temat konkretnego punktu, wystarczy otworzyć mapę i wybrać jedną z pinesek. Stacje posiadają różnorodne oznaczenia. Kolor zielony to punkty ogólnodostępne dla wszystkich kierowców. Stacje oznaczone na pomarańczowo oferują superszybkie ładowanie z zastosowaniem prądu DC. Kolor szary wskazuje natomiast na punkty ładowania, z których w danej chwili korzystają inni kierowcy.

Jeśli posiadasz elektryczny model samochodu, wejdź na stronę mapaładowania.pl i sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy punkt z zewnętrznym zasileniem. To najlepsze i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mógł przygotować swoje auto do dalszej pracy.

Źródło: https://mapaladowania.pl/

Wpis został opublikowany 30 paź 2023 w następujących kategoriach: EkoMobility, News. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.