Paliwa dla energetyki

Zabezpieczenia stosowane w projekcie elektrowni jądrowej – wiedz więcej z PAA

Państwowa Agencja Atomistyki jest jedną z kluczowych instytucji w rządowym programie budowy elektrowni jądrowych. PAA ma nadzorować proces budowy, a następnie działalności elektrowni. O wydaniu zezwolenia na budowę tego obiektu zdecyduje Prezes PAA. Dla Agencji najważniejsze jest bezpieczeństwo jądrowe. Jakie zabezpieczenia są stosowane w elektrowniach jądrowych? Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu edukacyjnego PAA.

Polski dozór jądrowy, czyli Państwowa Agencja Atomistyki ma kontrolować każdy etap działalności elektrowni jądrowej, począwszy od prac planowania budowy, samą budowę, właściwą działalność aż do zakończenia funkcjonowania elektrowni jądrowej. Dla PAA najważniejszą wartością jest bezpieczeństwo jądrowe. Jako niezależny regulator Agencja nie promuje energetyki jądrowej, ani też wykorzystania promieniowania jonizującego, ale baczną uwagę przykłada do wszystkich elementów stanowiących o bezpieczeństwie jądrowym i właściwej ochronie radiologicznej.

Priorytet bezpieczeństwa jest podstawową zasadą stosowaną przez projektantów elektrowni jądrowej. To znaczy, że kwestie bezpieczeństwa są najważniejsze – nadrzędne nad pozostałymi aspektami działalności tego obiektu. Inną, bardzo ważną zasadą wykorzystywaną we współcześnie konstruowanych reaktorach jest zasada tzw. obrony w głąb. To znaczy, że projektanci powinni przewidzieć różnorodne scenariusze kryzysowe i uwzględnić wielokrotne zabezpieczenia, które będą działały niezależenie od siebie. Zabezpieczenia są stosowane na wypadek awarii technicznej, błędu ludzkiego, niekorzystnego działania sił przyrody, czy działań zewnętrznych, np. elektrownie są tak projektowane, aby mogły wytrzymać upadek samolotu pasażerskiego. Projekt elektrowni jądrowej musi spełniać wszystkie standardy prawa krajowego, ale też i zagraniczne normy. Państwowa Agencja Atomistyki w procesie wydawania decyzji o zezwoleniu na budowę dokładnie sprawdzi, czy w złożonym przez inwestora wniosku zawarto wszystkie, niezbędne zapisy związane z bezpieczeństwem jądrowym.

Przedstawiony poniżej film, to animowane kompendium podstawowej wiedzy na temat zabezpieczeń stosowanych w projektach elektrowni jądrowej – zapraszamy do oglądania.

Sprawdź swoją wiedzę o promieniowaniu jonizującym

Przypominamy także nasze poprzednie filmy edukacyjne, w których główną rolę odgrywa promieniowanie jonizujące. Co to jest promieniowanie jonizujące? Którzy naukowcy odkryli to zjawisko? Jakie są źródła promieniowania jonizującego? Zapraszamy od oglądania poniższej kreskówki.

Jednostką powszechnie stosowaną w ochronie radiologicznej jest siwert. Co dokładnie wskazuje ta jednostka? Jakie są typy promieniowania jonizującego i czy jest ono niebezpieczne? W prezentowanej poniżej animacji odpowiadamy na wszystkie pytania – zachęcamy do obejrzenia.

Już niebawem na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych pokażemy film, który tym razem będzie opowiadał o procesie licencjonowania elektrowni jądrowej, czyli procesie oceny i analizy wniosków na wydane zgód przez PAA na budowę oraz działalność elektrowni jądrowej.

Źródło: Państwowa Agencja Atomistyki

Działy

Reklama