Edukacja » Uczniowie szkół średnich z Pomorza będą budowali energetyczną przyszłość Polski. Znamy zwycięzców konkursu „Szkoła z atomową energią”, którego organizatorem jest spółka Polskie Elektrownie Jądrowe

Uczniowie szkół średnich z Pomorza będą budowali energetyczną przyszłość Polski. Znamy zwycięzców konkursu „Szkoła z atomową energią”, którego organizatorem jest spółka Polskie Elektrownie Jądrowe

11 paź 2023 Możliwość komentowania Uczniowie szkół średnich z Pomorza będą budowali energetyczną przyszłość Polski. Znamy zwycięzców konkursu „Szkoła z atomową energią”, którego organizatorem jest spółka Polskie Elektrownie Jądrowe została wyłączona

Zakończył się konkurs „Szkoła z atomową energią”, którego organizatorami są Polskie Elektrownie Jądrowe oraz Fundacja Forum Atomowe. Inicjatywa ta pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki stanowiła niezwykłą okazję dla uczniów pomorskich szkół średnich do zgłębienia wiedzy na temat energetyki jądrowej oraz jej roli w przyszłości Polski.

W dniu 11 października br. w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której ogłoszono zwycięzców konkursu. Wydarzenie prowadzili Aleksandra i Piotr Stanisławscy, twórcy popularnonaukowego bloga „Crazy Nauka”.

– Jako inwestor odpowiedzialny za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej od lat jesteśmy aktywni  na Pomorzu i czujemy się częścią lokalnej społeczności. Inicjujemy i angażujemy się w różnego rodzaju aktywności edukacyjne w regionie, które mają na celu popularyzowanie wiedzy na temat naszej inwestycji i energetyki jądrowej. Konkurs „Szkoła z atomową energią”  który zorganizowaliśmy dla szkół średnich z powiatów wejherowskiego, puckiego, lęborskiego i słupskiego to właśnie jedna z takich inicjatyw, która pokazuje, jakim ogromnym zainteresowaniem młodzieży cieszy się tematyka energetyki jądrowej – mówi Prezes Zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe – Mateusz Berger.

W konkursie zwyciężyły następujące szkoły:

  • I miejsce: I Liceum Ogólnokształcące w Słupsku,
  • II miejsce: Liceum Ogólnokształcące im. Maurycego Mochnackiego w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie,
  • III miejsce: Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.

Szkoły średnie z Pomorza, które reprezentowali uczniowie otrzymały nagrody finansowe
na budowę albo wyposażenie pracowni fizyki lub chemii, w zależności od zdobytego miejsca odpowiednio 100 tys. zł, 70 tys. zł i 50 tys. zł.

W pierwszym etapie konkursu zadaniem uczniów publicznych szkół średnich z powiatów wejherowskiego, puckiego, lęborskiego i słupskiego było przygotowania krótkiego filmu trwającego od 180 do 240 sekund, skupiającego się na jednym z trzech tematów związanych z energetyką jądrową. Następnie Komisja Konkursowa miała za zadanie ocenić materiały pod kątem wartości merytorycznej oraz kreatywności, wybierając trzy najlepsze zgłoszenia.

W związku z planowaną budową pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu, konkurs „Szkoła z atomową energią” stanowi wyjątkową szansę dla uczniów tego regionu, by lepiej zrozumieć potencjał energetyki jądrowej oraz jej wpływ na przyszłość lokalnej społeczności i całego kraju. Wiedza zdobyta podczas tego konkursu może przyczynić się do kształtowania nowej, zrównoważonej przyszłości energetycznej Polski.

***

Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację. Spółka wspiera też administrację rządową w działaniach na rzecz realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP, a rządem USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP. Więcej informacji: www.ppej.pl.

Źródło: Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.

Wpis został opublikowany 11 paź 2023 w następujących kategoriach: Edukacja. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Reklama

Newsletter

Zapisując się do Newslettera otrzymasz bezpłatny dostęp do każdego wydania dwumiesięcznika „Nowa Energia”.

Warto zobaczyć