– Dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ulice Zamościa wyjechało 14 nowych, zeroemisyjnych autobusów o napędzie elektrycznym. Nie będą zanieczyszczały środowiska i będą dobrze służyły mieszkańcom – powiedziała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa podczas briefingu prasowego dot. programu „Zielony Transport Publiczny”. W spotkaniu, które odbyło się 6 października 2023 r. w Zamościu, uczestniczyli także Zastępca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek, Poseł Tomasz Zieliński oraz Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.
Jak podkreśliła Szefowa Resortu Klimatu i Środowiska, rozwój zeroemisyjnego transportu zbiorowego w miastach jest ważnym krokiem do osiągnięcia strategicznego celu, jakim jest poprawia jakości życia Polaków.
– Zamojszczyzna potrzebuje czystych inwestycji. Zakup nowoczesnych, ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej to inwestycja, która bez wątpienia przyczyni się do poprawy jakości powietrza i komfort życia mieszkańców – powiedziała.
Na nowy tabor składać się dziesięć pojazdów klasy Maxi-12 m o mocy nie mniejszej niż 150 kW oraz cztery pojazdy klasy Mega -18 m przegubowe o mocy nie mniejszej niż 240 kW – wszystkie pojazdy zasilane z baterii kategorii M3 – BEV (Battery Electric Vehicle). Zasięg dzienny każdego autobusu będzie wynosił około 230 km. Wszystkie będą przystosowane do przewozu osób niepełnoprawnych.
– Zamość to pierwsze miasto na ścianie wschodniej Polski, które ma tak dużą flotę autobusów eklektycznych. Zachęcamy inne miasta do podobnej aktywności i składania wniosków do Narodowego Funduszu – dodała.
Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia podjętego w Zamościu w ramach programu „ZTP”, w mieście powstanie także 7 podwójnych stacji ładowania autobusów energią elektryczną, wyposażonych w panele fotowoltaiczne.
Całkowity koszt projektu to ponad 46 mln zł, z czego kwota dotacji z NFOŚiGW to ponad 29 mln zł.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska