– Ostatnie lata to spektakularny i historyczny czas dla rozwoju OZE w Polsce. Jesteśmy jednym z europejskich liderów w tym obszarze. Od 2019 r. do lipca 2023 r. moc zainstalowana w OZE wzrosła o 16,5 GW – powiedział Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska podczas IX Kongresu Energetycznego DISE. Wydarzenie odbyło się 27 września 2023 r. we Wrocławiu.
Pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska podkreślił, że istotnym elementem polityki polskiego rządu jest suwerenność energetyczna. – O to pojęcie zostały uzupełnione założenia do aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, przyjęte przez Radę Ministrów w marcu 2022 r. Suwerenność energetyczną rozumiemy jako wykorzystanie zdywersyfikowanych źródeł oraz własnych surowców, rozwój OZE i energetyki jądrowej oraz sieci energetycznych – wyjaśnił. – Naszym obowiązkiem, jako rządzących, jest zapewnienie stabilnych dostaw energii zarówno dla indywidualnych odbiorców końcowych, jak i dla gospodarki. Co ważne, energia ta musi mieć akceptowalną cenę, tak abyśmy wyzwolili impulsy rozwojowe, które pomogą przełamać zagrożenia – dodał.
Ireneusz Zyska, Wiceminister Klimatu i Środowiska, zaznaczył, że obecnie moc zainstalowana w fotowoltaice wynosi 14,6 GW, a łączna moc zainstalowana wszystkich odnawialnych źródeł to blisko 26 GW.
– Fotowoltaika w Polsce stała się największą technologią OZE. Jeszcze kilka lat temu była prawie niedostrzegalna – w 2015 r. było to zaledwie 0,1 GW – poinformował.
Jak dodał, energetyka prosumencka to ważny element wzmacniania bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej Polski, co ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji związanej z agresją Rosji na Ukrainę. – To właśnie prosument będzie odgrywał istotną rolę w dążeniu do osiągnięcia niezbędnej elastyczności systemu elektroenergetycznego, opartego na energetyce rozproszonej. W głównej mierze jest to zasługa dynamicznie rozwijających się instalacji prosumenckich, których dzisiaj mamy ponad 1,3 mln – wskazał. – Osiągnęliśmy coś, czego wcześniej wydawało się, nie sposób osiągnąć – zauważył.
Zdaniem Wiceministra kluczowym warunkiem dalszego rozwoju OZE jest unowocześnienie infrastruktury sieciowej oraz elastyczne i dyspozycyjne źródła bilansujące. – Pierwsze decyzje skierowane na przebudowę polskiego systemu energetycznego muszą dotyczyć przesyłu i dystrybucji energii. To warunek, aby gospodarka mogła sprawnie funkcjonować – powiedział.
W opinii pełnomocnika rządu ds. OZE, gospodarka wodorowa będzie kontynuacją rozwoju odnawialnych źródeł energii. – Dziś jesteśmy jeszcze na początku drogi, ale myślę, że już niedługo przekonamy się, że wodór może mieć powszechne zastosowanie i być swoistego rodzaju „game changerem” gospodarki w zakresie transportu, ciepłownictwa czy energetyki – podkreślił.
Wiceminister Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska, za działania na rzecz transformacji energetycznej i rozwoju OZE w Polsce, odebrał nagrodę w kategorii osobowość energetyki podczas IX Kongresu Energetycznego DISE.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska