Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza pracowników jednostek sektora publicznego do udziału w bezpłatnym dwudniowym szkoleniu nt. zawierania umów o poprawę efektywności energetycznej EPC, które się odbędzie w dniach 4-5 października 2023r. w formie elektronicznej.
Na podstawie art. 7a ust. 1 ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej* w czerwcu br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało Wytyczne do umów o poprawę efektywności energetycznej, czyli praktyczne i kompleksowe narzędzie, które składa się m.in. z:
- kompleksowego przewodnika dotyczącego przeprowadzania projektów EPC na wszystkich etapach ich realizacji;
- gotowych wzorców umów EPC dla trzech rodzajów przedsięwzięć związanych z poprawą efektywności energetycznej.
Umowa EPC (Energy Performance Contracting) – w rozumieniu Wytycznych – to umowa między podmiotem publicznym a dostawcą usług związanych ze zużyciem energii (firmą ESCO), która określa warunki realizacji, finansowania i spłaty inwestycji.
Zrewidowana w ramach pakietu legislacyjnego Fit for 55 dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie efektywności energetycznej 2012/27/UE znacząco wzmacnia wzorcową rolę sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej oraz stosowania umów o poprawę efektywności energetycznej EPC w modelu finansowania ESCO.
Potencjał do wykorzystania modelu EPC w Polsce jest bardzo wysoki, co dotyczy szczególnie sektora publicznego.
Program szkolenia znajduje się na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/klimat/szkolenie-dla-sektora-publicznego
Zgłoszenia do udziału w szkoleniu prosimy kierować mailowo na adres szkolenia.esco@klimat.gov.pl podając imię i nazwisko uczestnika, nazwę instytucji publicznej oraz służbowy adres e-mail.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Przed szkoleniem zachęcamy do zapoznania się z treścią Wytycznych do umów EPC, które znajdują się na stronie internetowej:
https://www.gov.pl/web/klimat/wytyczne-do-umow-o-poprawe-efektywnosci-energetycznej-epc
Serdecznie zapraszamy do udziału!
* Dz.U. z 2021r. poz. 2166
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska