Ochrona środowiska

W Karpaczu o zielonej rewolucji i rozwoju polityk publicznych zwiększających dostępność

– Zielona transformacja zmienia oblicze wielu branż i przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki. W perspektywie długoterminowej to szansa na lepszą przyszłość dla naszej planety i przyszłych pokoleń – powiedziała Wiceminister Funduszy i Polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas debaty 2 dnia 32. edycji Forum Ekonomicznego.

Państwa Unii Europejskiej zobowiązały się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Celem Polski jest przeprowadzenie transformacji energetycznej, która nie tylko poprawi jakość środowiska i klimatu, ale także pobudzi gospodarkę i wyzwoli innowacyjność. Przy tym zielona rewolucja powinna być  akceptowalna społecznie i zapewnić sprawiedliwe warunki dla przemian w regionach najbardziej narażonych na obciążenia transformacyjne.

Jakie szanse niesie zielona rewolucja? Jakie fundusze są dostępne dla biznesu na zielone inwestycje? To tylko niektóre z pytań, jakie padły w debacie zorganizowanej przez Dziennik Gazetę Prawną pn. „Zielona rewolucja trwa. Czy możemy ją przyspieszyć?”, w której uczestniczyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Najważniejszym instrumentem unijnym wspierającym transformację energetyczną i łagodzenie jej skutków jest Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Polska jest największym jego beneficjentem. Nasz kraj otrzymał 3,85 mld euro, które trafiło do 5 woj.: śląskiego (2,27 mld euro), dolnośląskiego (582 mln euro), wielkopolskiego (415 mln euro), łódzkiego (370 mln euro) oraz małopolskiego (265 mln euro) – podkreśliła Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Instrumentem finansowania zielonych projektów dla biznesu są również fundusze unijne na lata 2021-2027. Prawie 22 mld przeznaczamy z Polityki Spójności na realizację celu „Bardziej przyjazna dla środowiska niskoemisyjna Europa”. Najwięcej pieniędzy dla przedsiębiorców zostanie rozdysponowane w ramach programów krajowych: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, a także z programów regionalnych.

Polityki publiczne zwiększają dostępność

– Program Dostępność Plus, który koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, to pierwsze tak kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. W kwietniu tego roku obchodziliśmy 5-lecie jego działania. W tym czasie uruchomiliśmy szereg inwestycji i zaangażowaliśmy ponad 18 mld zł, by wdrażać dostępność w praktyce – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak w kolejnym panelu w ramach trwającego Forum Ekonomicznego.

Jak wskazała sekretarz stanu, kluczową rolę w realizacji programu Dostępność Plus odgrywają zmiany systemowe, realizowane głównie dzięki rozwiązaniom legislacyjnym. W 2019 r. do polskiego porządku prawnego weszła ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Przepisy stworzyły ramy prawno-organizacyjne do urzeczywistnienia idei dostępności w naszym kraju, nakładając na wszystkie podmioty publiczne obowiązki dotyczące zapewnienia dostępności w aspekcie architektonicznym, cyfrowym i informacyjno- komunikacyjnym.

– Rozwiązania, jakie dotychczas wprowadziliśmy, wyznaczają trwały kierunek w zapewnianiu dostępności w sektorze publicznym. Co ważne zainicjowane w programie rozwiązania zostały zaadoptowane w różnych politykach publicznych i przeniosły się na grunt lokalny – podsumowała Wiceszefowa Resortu Funduszy i Polityki Regionalnej.

Kwestie związane z dostępnością zostały uwzględnione w nowelizacji szeregu innych aktów prawnych włączając dostępność do różnych polityk publicznych m. in. Prawa budowlanego. To proces, który stale rozwijamy.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Działy

Reklama