Artykuły Polecane Ciepłownictwo

Ready for green – ECO na drodze transformacji

Spółka ECO SA świętuje w tym roku jubileusz 25-lecia. W czasie tego ćwierćwiecza w branży ciepłowniczej dokonało się wiele istotnych zmian. Warunki ekonomiczne, technologie, regulacje i sama spółka ECO, która w tym czasie stała się liderem Grupy Kapitałowej ECO, w której skład wchodzi dziś 9 spółek, a działalność obejmuje obszar 10 województw.

W czasie kiedy powstawała ECO S.A., sroga zima lub jej brak miały ogromny wpływ na przedsiębiorstwa ciepłownicze. Warto zwrócić uwagę na fakt, że obecnie ECO i Grupa Kapitałowa nie  jest już tylko konglomeratem przedsiębiorstw stricte ciepłowniczych. Budowa Grupy Kapitałowej wykreowała 2 segment produktu, tj. energię elektryczną. Przychody ze sprzedaży energii  elektrycznej to wartość dynamicznie rosnąca – mówi Paweł Krawczyk, Członek Zarządu ds. Ekonomicznych.

Paweł Krawczyk, Członek Zarządu ds. Ekonomicznych

W całej Grupie Kapitałowej ECO pracuje obecnie 6 układów wysokosprawnej kogeneracji gazowej o łącznej mocy cieplnej 62,7 MW i łącznej mocy elektrycznej 41,8 MW. Wkrótce rozpoczną pracę 2 kolejne układy w Opolu i Żaganiu o łącznej mocy cieplnej 9,3 MW i łącznej mocy elektrycznej 10 MW. Trwa budowa układów w Żarach i Nowej Soli. To kolejne 2 jednostki o łącznej mocy cieplnej 4 MW i łącznej mocy elektrycznej 4 MW. Na różnym poziomie zaawansowania jest kolejnych 5 projektów dotyczących układów kogeneracyjnych o łącznej mocy cieplnej 35,5 MW i łącznej mocy  elektrycznej 37,5 MW. Tylko jeden z układów kogeneracyjnych w GK ECO zasilany jest węglem, pozostałe to wysokosprawne układy kogeneracji gazowej. Wszystkie one produkują energię cieplną i elektryczną.

W GK ECO pracują również instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej około 400 kWe. W Opolu trwa budowa kolejnej farmy fotowoltaicznej, tym razem o mocy 1 MW.

Na transformację energetyczną, która stanowi obecnie największe wyzwanie dla całej branży ciepłowniczej w Polsce nie ma jednego, narzuconego z góry przepisu. Każda ze spółek ciepłowniczych w Polsce musi sama radzić sobie z tymi wyzwaniami, które stawia przed branżą otoczenie ekonomiczno-prawne.

GK ECO SA prowadzi szereg prac związanych z rekonfiguracjami systemów ciepłowniczych – mówi Mirosław Romanowicz, Członek Zarządu ECO ds. Operacyjnych. – Powołane zostały stosowne zespoły, które wykonują szereg prac analitycznych, kierując się uwarunkowaniami prawnymi, ale też lokalnymi, specyficznymi dla każdej miejscowości. Wspólnym mianownikiem wszystkich inwestycji, które są obecnie realizowane i będą realizowane w przyszłości jest uzyskanie przez nasze systemy ciepłownicze statusu systemu efektywnego energetycznie. Realizujemy  to przez rekonfiguracje naszych systemów, których celem będzie zastosowanie rozwiązań wykorzystujących technologie nisko i zeroemisyjne, oczywiście z wyłączeniem paliwa węglowego.

Mirosław Romanowicz, Członek Zarządu ECO ds. Operacyjnych

Transformacja w ECO rozpoczęła się zatem wiele lat temu i wciąż trwa. Dla Grupy Kapitałowej oznacza, że plany na przyszłość przestały już obejmować wyłącznie podłączanie nowych klientów, czy remonty sieci.

Zmienił się zakres planów, bo zmieniają się oczekiwania klientów, prawo, a w konsekwencji i podmioty z GK ECO – mówi Paweł Krawczyk. – Teraz w standardzie planowania muszą znaleźć się nakłady na transformację naszych źródeł energii. Pod uwagę bierzemy każdą dostępną technologię – na przykład geotermię, pozyskanie ciepła odpadowego, współspalanie biomasy, czy wielkoskalowe pompy ciepła.

W ostatnim czasie ECO SA jako producent ciepła uzyskała certyfikat w wyniku przeprowadzonego audytu zrównoważonego rozwoju w produkcji biopaliw, paliw z biomasy i biopłynów w systemie KZR INiG. Audyt wykazał, że spełnione zostały wszelkie wymagania i kryteria unijne dotyczące ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Tym samym wyprodukowaną w ECO energię z biopaliw będzie można uznać za energię z OZE w rozumieniu dyrektyw w sprawie efektywności energetycznej (EED) oraz w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (RED II). Testowe współspalanie łusek słonecznika zmieszanych z węglem i spalonych w kotle rusztowym w ciepłowniach ECO wykazało korzystne efekty ekonomiczne, ekologiczne i brak jakichkolwiek zagrożeń dla pracy kotłów ciepłowniczych. Dzięki temu rozwiązaniu systemy ciepłownicze ECO będą się „zazieleniać”, zgodnie z wymaganiami unijnymi, a rozwiązanie będzie można powielić w innych lokalizacjach Grupy Kapitałowej ECO, szczególnie tych objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji CO2. Dokumenty unijne wskazują jednak wyraźnie, że aby biomasa była uznana za zeroemisyjną w systemie ETS, musi spełniać kryteria zrównoważonego rozwoju w całym swoim cyklu życia – od wytworzenia, przez obrót, aż po jej zużycie, czyli spalenie. Taką samą certyfikację przeszła więc równolegle spółka ECO Logistyka z Grupy Kapitałowej ECO, jako dostawca paliwa do spółek Grupy ECO.

Nie byłoby transformacji bez zapewnienia finansowania zielonych inwestycji. ECO SA jako jedyna spółka ciepłownicza w Polsce zakwalifikowała się do projektu unijnego SET_HEAT i znalazła się w gronie uczestników jednego z 4 zwycięskich konsorcjów, na 12 aplikujących do konkursu z całej Europy. Zarząd ECO podpisał już umowę, która gwarantuje pozyskanie przeszło 1,5 mln EUR na realizację celów określonych we wniosku konkursowym.

Korzystamy z każdej możliwości poszerzana spektrum rozwiązań technologicznych, stąd nasz udział w projekcie unijnym SET_HEAT – mówi Paweł Krawczyk. – Transformacja jest konieczna, ale jej realizacja nie powinna nawet w najmniejszym stopniu zagrozić stabilności finansowej naszej branży. Właśnie dlatego korzystamy z każdej możliwości, aby ubiegać się o dostępne środki  zewnętrzne.

Po podpisaniu umowy przez pozostałych 10 uczestników konsorcjum z Polski, Danii, Litwy, Chorwacji i Rumunii, ruszy kolejny etap projektu SET_HEAT, czyli rozpoczęcie od dnia 1 października pierwszych prac projektowych.

Koniec lata zbiega się również z zakończeniem realizacji dużych zadań inwestycyjnych w ECO, będących częścią szerszego projektu gazowego, jako jednego z etapów drogi do zielonego ciepłownictwa. W Żarach została uruchomiona i przekazana do eksploatacji kotłownia gazowa o mocy 5,5 MW. Kolejnym źródłem ciepła, które doposażone zostało w nowy kocioł gazowy o mocy  2,7 MW to ciepłownia systemowa z Kętach. Budowa nowego kotła gazowego o mocy 18 MW trwa aktualnie w Opolu. Jednostka ta rozpocznie pracę na początku 2024 r.

Montowane w GK ECO jednostki gazowe są przystosowane do współspalania w nich zielonego wodoru. Inwestycje te są pierwszymi z całego portfela projektów gazowych ECO, które obejmą także źródła w innych lokalizacjach GK ECO i wpisują się w strategię dekarbonizacji systemów ciepłowniczych w Grupie Kapitałowej ECO, która jest już nie tylko opracowywana, ale i wdrażana. Finalnie w 2050 r. Grupa Kapitałowa ECO będzie zeroemisyjna.

Nowa kotłownia ECO w Żarach

Cytat: ECO SA jako jedyna spółka ciepłownicza w Polsce zakwalifikowała się do projektu unijnego SET_HEAT i znalazła się w gronie uczestników jednego z czterech zwycięskich konsorcjów, na 12 aplikujących do konkursu z całej Europy.

Źródło: Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A., artykuł sponsorowany.

Działy

Reklama