OZE

Wągrowiec: odwiertowe odliczanie rozpoczęte

Ruszył odwiert geotermalny w Wągrowcu. Przycisk, który symbolizował tę historyczną chwilę, wspólnie wcisnęli w środę, 16 sierpnia 2023 r. Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, Członek Zarządu wykonawcy odwiertu – UOS Drilling SA Janusz Dańda oraz Prezes Geotermia Polska SA Łukasz Białczak. Za kilka miesięcy, prawdopodobnie w IV kwartale br., gdy odwiert osiągnie głębokość ponad 2 km, będzie wiadomo, co skrywa ziemia pod Wągrowcem.

W uroczystości, która odbyła się na terenie prowadzonego odwiertu przy rondzie Skockim, wzięli udział także: Zastępca Dyrektora Departamentu Zarządzania Środowiskiem i Klimatu w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Małgorzata Krucka-Adamkiewicz oraz Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Koninie Sławomir Lorek.

Jak podkreślał na początku historycznego dla Wągrowca wydarzenia Burmistrz Jarosław Berendt, zanim doszło do tej chwili konieczne było wiele rozmów, spotkań, wymian argumentów – po to, by przekonać jak najwięcej osób do tej odważnej wizji.

– Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że warto i trzeba było spróbować. Bo dla przyszłości Wągrowca i regionu to może być kluczowa odpowiedź na pytanie, czy mamy szansę na energię geotermalną – powiedział podczas uroczystości Burmistrz Jarosław Berendt.

O tym, jak duża jest to szansa dla Wągrowca i jego mieszkańców przekonywali kolejni zaproszeni goście – Wojewoda Michał Zieliński, Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, przedstawiciel UOS Drilling SA Janusz Dańda – którzy podkreślali rozmaite korzyści, jakie może przynieść wykorzystanie odnawialnego, najtańszego źródła energii cieplnej, jakim są wody geotermalne.

Teraz pozostaje nam oczekiwanie na rezultaty odwiertu, które prawdopodobnie wytyczą przyszłe kierunki rozwoju Wągrowca.

Kalendarium geotermalnych wydarzeń:

  • W 2019 r., na zlecenie miasta, firma Pro-Invest Solutions z Krakowa przygotowała projekt wykonania robót geologicznych, który został zatwierdzony decyzją Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W czerwcu tego samego roku podjęto decyzję o lokalizacji odwiertu w okolicach oczyszczalni miejskiej, a w 2020 r. wągrowiecki samorząd złożył wniosek aplikacyjny na realizację przedsięwzięcia polegającego na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Wągrowiec GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na terenie miasta. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie.
  • W czerwcu 2021 r. Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie pozytywnie zarekomendował wniosek na dofinansowanie.
  • 12 sierpnia 2021 r. podpisanie umowy na dofinansowanie. Podpisanie tej historycznej umowy odbyło się w Otwocku w obecności Michała Kurtyki – Ministra Klimatu i Środowiska, Piotra Dziadzio – Głównego Geologa Kraju, Ireneusza Zyska – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Macieja Chorowskiego – Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Artura Michalskiego Wiceprezesa NFOŚiGW. Warto podkreślić, że z 35 złożonych wniosków dofinansowanie otrzymało jedynie 15 miejscowości.
  • Udzielone bezzwrotne dofinansowanie w kwocie 13 732 014 zł netto stanowi 100% kosztów. Podatek VAT zostanie uiszczony przez miasto, a następnie planowane jest jego odzyskanie. Warto podkreślić, że z 35 złożonych wniosków dofinansowanie otrzymało jedynie 15 miejscowości.
  • 10 października 2022 r. podpisanie umowy na wybór Inżyniera Kontraktu, którego obowiązkiem było nadzorowanie procedur z przeprowadzeniem odwiertu geotermalnego
  • Grudzień 2022 r – zakończenie negocjacji z UOS Drilling S.A., która zgodziła się wykonać odwiert za kwotę 16 726 856 złotych.
  • 26 stycznia 2023 podpisanie umowy na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód geotermalnych Wągrowiec GT-1 z wykonawcą – firmą UOS Drilling S.A. reprezentowaną przez Prezesa Zarządu Arkadiusza Biedulskiego oraz Janusza Dańdę – Członka Zarządu.

Przedsięwzięcie pn. Wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Wągrowiec GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na terenie miasta Wągrowiec dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu priorytetowego nr 2.10 “Racjonalne gospodarowanie odpadami i ochrona powierzchni ziemi Udostępnianie wód termalnych w Polsce.”

Źródło: Urząd Miejski w Wągrowcu

Działy

Reklama