Paliwa dla energetyki

Bezpieczeństwo obiektów jądrowych jednym z tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

Polskę czeka w najbliższych latach „atomowy zwrot” w energetyce. Jako kraj musimy być więc świadomi zagadnień, które pojawia się na etapie projektowania, budowy i eksploatacji różnych rodzajów reaktorów jądrowych. Na te kwestię będą – z różnych perspektyw – patrzeć dyskutanci biorący udział w rzeszowskiej konferencji energetycznej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. 

Elektrownie jądrowe wciąż pozostają źródłami energii wzbudzającymi największe, często skrajne emocje. Niemcy, największa gospodarka w UE konsekwentnie wycofują się z energetyki jądrowej na różny sposób próbując wpłynąć na deprecjację tej formy produkcji energii w Europie. Polska natomiast konsekwentnie przygotowuje budowę swoich pierwszych elektrowni jądrowych (klasycznych i SMR). Jedne z podstawowych zagadnień w tych przygotowaniach związane z bezpieczeństwem dostaw paliwa jądrowego na potrzeby polskich reaktorów jądrowych, zarządzanie kryzysowe związane ze zdarzeniami radiacyjnymi oraz ochrona obiektów jądrowych będą tematem dyskusji podczas panelu „Bezpieczeństwo obiektów jądrowych”, który będzie miał miejsce w pierwszym dniu VIII konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.

– Według Polskiej Agencji Atomistyki „bezpieczeństwo ma najwyższy i bezwzględny priorytet przed zadaniami produkcyjnymi”. Dlatego też kompleksowe zapewnienie bezpieczeństwa radiologicznego należy uważać za kluczowy aspekt podczas rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. W panelu chcemy powiązać wątki dotyczące bezpieczeństwa dostaw paliwa jądrowego, ochrony obiektów jądrowych oraz zarządzania kryzysowego związanego ze zdarzeniami radiacyjnymi. Omawiane tematy mają przybliżyć zagadnienia bezpieczeństwa radiologicznego, w szczególności bezpieczeństwa jądrowego oraz nakreślić podejście, które pozwoli aby przyszłe inwestycje w energetykę jądrową wiązały się z minimalizacja ryzyka zdrowotnego i ekologicznego dla ich otoczenia – powiedział moderator panelu dr hab. Cezary Kościelniak, prof. Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W Polsce stoimy przed wyzwaniem, którym jest budowa elektrowni jądrowej wykorzystującej technologię AP1000 oraz kilku małych elektrowni w technologii SMR. Ważnym aspektem budowy elektrowni jest wskazanie systemu ochrony fizycznej obiektu jądrowego. System ochrony fizycznej obiektu to ludzie, procedury i urządzenia techniczne. Wobec gwałtownie postępujących prac nad rozwojem energetyki jądrowej w Polsce należy zastanowić się już dziś kto będzie chronił obiekty, jakie procedury i uprawnienia zostaną sformułowane dla personelu ochrony oraz w jakie urządzenia wyposażony będzie system ochrony. Dlatego już dziś należy rozpocząć dyskusję i ustanowić fundament prawny dla budowy systemu ochrony fizycznej nowobudowanych obiektów jądrowych – powiedział dr Jędrzej Łukasiewicz z Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, który będzie uczestnikiem panelu.

Udział w panelu wezmą: dr Krzysztof Król z Ośrodka Radioizotopów POLATOM Narodowe Centrum Badań Jądrowych, prof. dr hab. Jarosław Gryz z Akademii Sztuki Wojennej, trzech przedstawicieli Departamentu Spraw Obronnych, Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: jego dyrektor dr Tomasz Kończyło, insp. Jacek Pontek i płk Artur Bazydło oraz dr Jędrzej Łukasiewicz z Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego.

Tematyka energetyki jądrowej w wymiarze zarówno krajowym, europejskim, jak też globalnym pojawi się również podczas innych dyskusji rzeszowskiej konferencji energetycznej. O tym temacie będą mówić uczestnicy panelu „Rola dużego oraz małego atomu w polityce energetycznej Polski” z udziałem m.in. Dominika Brodackiego z Polityki Insight, prof. Leszka Jesienia z Polskich Sieci Elektroenergetycznych czy Tomasza Jakubowskiego z GC Energy. Kolejny poświęcony energetyce jądrowej panel nosił będzie nazwę „Zagrożenia informacyjne dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce – stan i perspektywy”.

VIII edycja Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbędzie się  na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza w dniach 11-12 września 2023 r.

Link do formularza rejestracyjnego: https://www.instytutpe.pl/konferencja2023/formularz-zgloszeniowy/

Źródło: Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie

Działy

Reklama