Spółka z Grupy Enea przeprowadziła wymianę oświetlenia na terenie całej gminy Maszewo (zachodniopomorskie). Blisko 900 nowoczesnych, energooszczędnych opraw LED przyczyni się do istotnego zmniejszenia kosztów eksploatacji oświetlenia i zwiększenia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Inwestycja realizowana na zlecenie gminy Maszewo została sfinansowana ze środków Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.
Inwestycja objęła swoim zasięgiem całą gminę. W trakcie prac, w miejsce dotychczas działającego oświetlenia, spółka zamontowała 885 energooszczędnych lamp LED, wymieniła także 50 słupów oświetleniowych, 634 wysięgniki oraz 45 szaf zasilających i 50 zegarów sterujących pracą oświetlenia.
– Modernizacja oświetlenia w Maszewie jest kolejnym przykładem harmonijnej współpracy naszej spółki z gminnymi samorządami. Zawsze jesteśmy blisko naszych klientów, znamy i rozumiemy ich najważniejsze potrzeby inwestycyjne i rozwojowe. Jedną z nich jest nowoczesne, efektywne energetycznie oświetlenie – powiedziała Magdalena Jackiewicz, Prezes Zarządu Enei Oświetlenie.
Zastosowanie nowoczesnych technologii oświetleniowych przyniesie gminie Maszewo zmniejszenie kosztów eksploatacji nawet o 50% w skali roku.
– Dzięki rządowemu wsparciu, nasza gmina otrzymała energooszczędne oświetlenie LED. Znacząco obniżymy koszty energii elektrycznej, a mieszkańcy poruszać się będą po dobrze oświetlonych, bezpiecznych ulicach i drogach. Co ważne, nowe lampy zainstalowane przez Eneę Oświetlenie bardzo ładnie komponują się z istniejącą zabudową i wprowadzają akcent nowoczesności – powiedział Paweł Piesio, Burmistrz Maszewa.
Oszczędność energii jest efektem nie tylko wymiany tradycyjnych opraw na nowoczesne, wykorzystujące diody LED, ale i zarządzania pracą sieci oświetleniowej. Istotnym elementem nowoczesnego oświetlenia drogowego jest sterowanie, które dostosowuje czas świecenia lamp do potrzeb gminy i jej mieszkańców, a także do rytmu życia miasta.
– Zegary sterujące oświetleniem, na terenie całej gminy Maszewo, wyposażone są w moduł GSM. Rozwiązanie to umożliwia nie tylko zdalne włączanie i wyłączanie oświetlenia, ale i zmianę czasu świecenia lamp. Specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania pracą oświetlenia pozwala nam szybko i elastycznie reagować i zmieniać parametry jego pracy – podkreślił Rafał Niburski, Członek Zarządu Enei Oświetlenie ds. Korporacyjnych.
W ub. r. Enea Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie w ponad 30 gminach. Od początku tego roku spółka zakończyła modernizację oświetlenia w 11 gminach, w których zainstalowała ponad 7 tys. nowoczesnych lamp. Obecnie trwają prace w 16 gminach. Spółka przygotowała także dokumentację projektową modernizacji oświetlenia drogowego dla kolejnych 26 gmin.
Modernizacje oświetlenia stanowią od wielu lat ważny element oferty spółki dla samorządów gminnych. Pierwszą kompleksową modernizację oświetlenia Enea Oświetlenie przeprowadziła już w latach 2000-2001 w gminie Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie), a pierwszą i największą wówczas w kraju kompleksową modernizację oświetlenia drogowego na LED, spółka wykonała we Wschowie (wielkopolskie) w latach 2013-2014. Innym doskonałym przykładem współpracy z lokalnymi samorządami była wymiana około 5 tys. opraw na nowoczesne LED-y, sfinansowana z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „SOWA” w Szczecinie w 2015 r. Była ona możliwa dzięki pionierskim rozwiązaniom wypracowanym przez Eneę Oświetlenie, umożliwiającym pozyskiwanie przez gminy dofinansowania dla inwestycji realizowanych na instalacjach oświetleniowych należących do spółki. Efektem partnerskiego współdziałania z samorządami jest ponad 85 tys. opraw oświetleniowych LED, które w ciągu ostatnich 10 lat, zostały zainstalowane na sieci oświetleniowej Enei Oświetlenie.
Źródło: ENEA SA