W konkursie mogą wziąć udział pełnoletnie osoby zamieszkujące terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 35 r.ż. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie osób za ich publikacje naukowe lub zakończone badania naukowe w obszarze ochrony klimatu, ograniczania skutków zmian klimatu lub mitygacji i adaptacji do zmian klimatu.
Wnioski konkursowe można składać do 18 września 2023 r.
Konkurs „Klimatyczny Człowiek Roku” – kategoria Młody Naukowiec
Zmiana klimatu jest jednym z głównych wyzwań, z jakimi musi się zmierzyć ludzkość. Dlatego w tym roku w konkursie „Klimatyczny Człowiek Roku”, kategoria Młody Naukowiec, chcemy nagrodzić osoby, które poświęciły tej tematyce swoją karierę naukową i prowadzone badania.
Przebieg konkursu
Podczas I. etapu konkursu zgłoszenia zostaną zweryfikowane pod kątem wymogów formalnych. W II. etapie wnioski zostaną przekazane Kapitule Konkursu, która dokona oceny merytorycznej nadesłanych wniosków.
Ocenie będą podlegały publikacje naukowe oraz zrealizowane badania naukowe, m. in. różnorodność metod i narzędzi stosowanych przy realizacji badań, zastosowanie praktyczne wyników badań naukowych, a także ich wartość społeczna i naukowa.
Na tym etapie zostanie wyłoniony Zwycięzca, a w przypadku nadzwyczaj wysokiego poziomu konkursu, członkowie Kapituły mogą zadecydować o wyłonieniu maksymalnie dwóch Wyróżnionych.
Harmonogram konkursu
24.07.2023 r. – ogłoszenie konkursu i rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń
18.09.2023 r. – zakończenie przyjmowania zgłoszeń
październik 2023 r. – ogłoszenie wyników
Nagrody
Laureaci otrzymają statuetki Ministra Klimatu i Środowiska, a także nagrody finansowe. Zwycięzca otrzyma tytuł „Klimatycznego Człowieka Roku” i nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł.
W przypadku przyznania wyróżnień nagroda wyniesie 10 tys. zł dla każdego z wyróżnionych.
Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o konkursie „Klimatyczny Człowiek Roku” 2023: www.gov.pl/edukacja-ekologiczna/klimatyczny-czlowiek-roku-2023
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska