Ochrona środowiska

Czesi potwierdzają funkcjonalność bariery wód podziemnych w kopalni Turów

Republika Czeska 24 lipca 2023 r. potwierdziła pełną funkcjonalność bariery wód podziemnych w Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni. Potwierdzają to wyniki prac czeskiego zespołu ekspertów, ogłoszone przez Petra Hladíka, czeskiego Ministra Środowiska.

– Skutecznie realizujemy polsko-czeskie porozumienie w sprawie Turowa. Czeska służba geologiczna potwierdza skuteczność działania podziemnej bariery, której zadaniem jest zatrzymywanie wód gruntowych. Jest to efekt porozumienia pomiędzy polskim i czeskim rządem w sprawie KBW Turów – powiedziała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa.

Bariera, zbudowana przez stronę polską zgodnie z postanowieniami podpisanej w lutym 2022 r. międzynarodowej Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów w Rzeczypospolitej Polskiej, służy ograniczeniu odpływu wód podziemnych z terytorium Republiki Czeskiej na obszar Polski. Jej wybudowanie i zapewnienie pełnej funkcjonalności jest jednym z warunków niezbędnych dla kontynuacji wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w kierunku południowym. Funkcjonalność bariery wód podziemnych potwierdziły także wyniki rocznego monitoringu, na podstawie których stwierdzono podnoszenie się poziomu wód podziemnych.

Podczas polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w Katowicach 20 lipca 2023 r. podkreślono, że jednym z ważniejszych zagadnień w kontaktach polsko-czeskich jest realizacja Umowy międzynarodowej w sprawie kopalni Turów. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zaznaczyła, że realizacja umowy przebiega wzorcowo i podziękowała za to swojemu czeskiemu odpowiednikowi – Ministrowi Środowiska Petrowi Hladikowi.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Działy

Reklama