News » Magazyny energii wchodzą w nową fazę – czas zacząć działać

Magazyny energii wchodzą w nową fazę – czas zacząć działać

20 lip 2023 Możliwość komentowania Magazyny energii wchodzą w nową fazę – czas zacząć działać została wyłączona

Wszyscy się rozpisują o opublikowanej liście wydanych warunkach przyłączeniowych na magazyny energii. Rzeczywiście skala jest duża. Ile tych projektów się zrealizuje dowiemy się podczas certyfikacji szczegółowej w grudniu do Rynku Mocy, bo praktycznie większość wnioskodawców chce uzyskiwać przychody z Rynku Mocy.

Z informacji PSE wynika, że dotychczas warunki przyłączenia do sieci przesyłowej uzyskały 23 projekty magazynów energii elektrycznej. Łączna moc w wydanych warunkach wynosi 3345,9 MW. Do publikacji PSE o wydanych warunkach przyłączeniowych dla magazynów energii jest kilka oczywistych pytań i wątpliwości dotyczących logiki lokalizacji tych magazynów w systemie. Z naszej obserwacji, tj. PIME, obraz jest taki, że nie ma tutaj logiki. Po po pierwsze operatorzy dysponują dość ograniczoną wiedzą nt. tych technologii i ich wpływu na system elektroenergetyczny. Nawet w nowelizacji PEP 2040, pomimo głosów z rynku, nie widać przełomu w postrzeganiu ogromnego potencjału jaki można uzyskać z tej technologii dla gospodarki. Po drugie wnioskodawcy z racji ograniczeń uzyskania warunków przyłączeniowych składają wnioski gdzie popadnie, aby tylko zrealizować lub sprzedać jakiś projekt w przyszłości. Cieszy natomiast fakt, że PSE otworzyło się na dyskusję o roli magazynów energii w systemie. I tutaj PIME jako największa organizacja branżowa jest gotowe na taką dyskusję z PSE jak i z OSD. Mamy nadzieję, że jesienią zaczniemy rozmowy. Dlaczego? Bo według naszych analiz przychody z Rynku Mocy są niewystarczające, aby sektor finansowy włączył się w te projekty. Stąd nasza dyskusja z PSE i OSD będzie obejmować:

  1. Wprowadzenie platformy online tzw. Centralnej Ewidencji Mocy Przyłączeniowych zintegrowanej z planami zagospodarowania przestrzennego.
  1. Wprowadzenie systemu controlingu wydanych warunków przyłączeniowych, aby odblokować zarezerwowane moce dla podmiotów, które zamierzają realizować inwestycje a nie jedynie obracać na rynku projektami z warunkami przyłączeniowymi.
  1. Wprowadzenie Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Magazynów Energii, która ustandaryzuje warunki przyłączania tych instalacji do sieci i określi wymogi techniczno-handlowe także w zakresie zabezpieczeń m.in. ppoż i innych.
  1. Wprowadzenie regulacji w zakresie homologacji i certyfikacji instalacji magazynowania energii.
  1. Uruchomienie aukcji dla magazynów energii stand alone powyżej 1 MW mocy oraz hybryd (jedno OZE + magazyn energii).
  1. Uruchomienie komercyjnego rynku elastyczności. Usług kontraktowanych przez OSD. Tak, aby można było kumulować przychody z Rynku Mocy i rynku elastyczności.
  1. Reforma Rynku Mocy pod kątem zwiększenia elastyczności dyspozycyjności dla magazynów energii w kontraktach mocowych. Ich dyspozycyjność powinna być kontraktowana od poziomu 30 minut wzrastając o kolejne 30 minut aż do pułapu 5,5 godziny plus. Taki system pozwoli na bezpieczne realizowanie kontraktów w zakresie dyspozycyjności, ich właściwą wycenę w zależności od zgłoszonej dyspozycyjności oraz umożliwi wejście na rynek różnych technologii magazynowania energii.
  1. Wprowadzenie na rynek giełdowy (np. poprzez TGE lub platformę PSE) kontraktacji mocy wtórnej.

Wszystkie te postulaty te PIME już proceduje wewnętrznie jak i z poszczególnymi interesariuszami. Rynek oczekuje, że większa liberalizacja na rynku energii w tym otworzenie się na komercyjne usługi systemowe pozwoli na zwiększenie prywatnych inwestycji w magazyny energii, szczególnie po stronie odbiorców energii jak i inwestorów OZE. PIME szacuje, że już polski system elektroenergetyczny potrzebuje 5 GW mocy w magazynach energii a do 2050 r. nawet 50 GW.

Źródło: Krzysztof Kochanowski, Wiceprezes Zarządu PIME

Wpis został opublikowany 20 lip 2023 w następujących kategoriach: News, OZE. Możesz śledzić komentarze przez RSS. Komentowanie i korzystanie z trackbacków zabronione.

Partnerzy działu

Reklama

Newsletter

Zapisując się do Newslettera otrzymasz bezpłatny dostęp do każdego wydania dwumiesięcznika „Nowa Energia”.

Warto zobaczyć